Aldatılma Psikolojisi - Aldatılan Kişi Ne Yapmalı?

Aldatılma Psikolojisi

Aldatılmak insanlar için bir travmadır. Hayatımızda olan önemli olumsuz durumlara büyük travmalar deriz ve aldatılmak da yeteri kadar büyük bir travmadır. Aldatıldığını öğrenen kişi huzursuz olur, mutsuz olur, midesinde ağrılar kramplar hisseder. Nedeni ne olursa olsun aldatma kabullenmesi zor bir durumdur. Aldatılan kişi çok kötü bir durumda hissederken kendini aldatan kişi de vicdanını rahatlatmak için bahaneler üretir. Maalesef çoğumuz aldatma haberlerini sürekli duyarız gerek sosyal medyada gerekse çevremizde aldatılma hikayelerine şahit olmuşuzdur ve başımıza gelmesinden oldukça korkarız. Birçok eş aldatıldığını hissettiğinde aldatılmanın belirtilerini öğrenmeye çalışır.

Aldatma Psikolojisi

Aldatan kişi aldatma konusunda bahaneler üreterek en başta kendini aldatmış olur. Kişi yaptığı şeyin haklı yönlerini vicdanını rahatlatmak için bulmaya çalışır. Aldatan kişi bilinç dışında kendisinin haklı olduğuna dair bahaneler üretir. Yapılan çalışmalarda birbiriyle çatışan duygu ve düşüncelerimizin yarattığı çelişkiden kurtulmak için bu bilişsel dengesizliği ortadan kaldırmak isteriz. Bunun sonucunda ise bu düşünceleri ve duyguları birbirine yaklaştırarak yarattığımız şeye inanırız, yani kendi yalanımıza inanırız. Bunların hepsini bilincimizin fark etmediğimiz noktalarında yaparız. Bilişsel çelişkiyi hayatımızın çoğu alanında yaşarız fakat davranışlarımız öz saygımızla çatıştığında bunu daha yoğun hissederiz. bu duruma da en iyi örneklerden biri aldatmaktır.

aldatilma

Aldatılan Kişinin Ruh Hali

Aldatılan kişi bunu öğrendiğinde bir yakını ölmüş gibi bir psikolojiye bürünür. Aldatılmışlık hissi en çok öfke duygusunu açığa çıkarır. Mide bulantıları, baş dönmeleri, nefes almada güçlük gibi fizyolojik belirtiler yaşar. Kişinin bunu kendi başına atlatması oldukça zordur.

Aldatılan Kişi Ne Yapmalı?

Başta her ne kadar zor da olsa bu durumu kabullenmeliler. Acılarını hor görmemeliler ve kabul etmeliler. Böyle bir durumda acı hissi oldukça normaldir. Bu acıyı kabullendikten sonra kendilerini iyi hissedecekleri aktivitelere yönelmeli iyi olur. Psikoterapi yardımı onlar için çok yerinde bir karar olacaktır. Düşen öz güvenlerini tamir etmek her ne kadar zor olsa da kendilerine dair inançlarını asla yitirmemeliler. Bir yandan ayrılmak ve onu terk etmeyi düşünürken, bir yandan aşk sevgi, tutku ile ona sarılmak ister, aldatılan, bütün uç duyguları aynı anda farklı bir çok duygu yaşanır.

Buraya tıklayarak bu ve buna benzer tüm problemlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Psk. Dnş. Gamze Güder