EGE PSİKOLOJİ ENSTİTÜSÜ – İZMİR – Alsancak – Karşıyaka – Aliağa

Egenin kuzeyinde ki güzel ilçemiz İzmir Aliağa da sadece çocuklarla çalışan özel uzmanlarımız vardır. Aliağa pedagog, İzmir Aliağa çocuk ergen psikologlarımızı inceleyin. Çocuk ergen psikolojisi çok önemli bir yapıdır. Şimdi çözülmeyen çocuk ve ergen sorunları ilerleyen yaşlarda daha büyük kişilik bozukluklarına, psikolojik bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle çocuk ve ergenlerde ki her sorun için bir uzmana danışın.

Çocuklar ülkemizin geleceği ve gelişimi açısından en önemli yapı taşlarıdır. Bu sebepledir ki yarınlarımızdan sorumlu olacak olan çocuklarımız için hayata gözlerini açtıkları ilk anlardan itibaren onlara özenle davranıyoruz. Çocuklarımızın var olan ya da gelecekte olması muhtemel olan problemlerini engellemek amacı ile zaman zaman uzmanlardan yardım alıyoruz. Bu uzmanlar, çocuk gelişimi ve eğitimi açısından gerekli yetenek ve uzmanlık ile donatılmış pedagoglardır.

Çocuk Psikolojisi

Çocuklar anne karnından itibaren sürekli olarak gelişim aşaması içindedir. Bu gelişim zihninde, bedeninde, davranışlarında, psikolojisinde ya da duygularında kendisini göstermektedir. Çocukların ömründeki ilk altı yıl onların kişiliğinin şekillendiği yıllardır. Yedi yaşından itibaren kişiliği genel olarak oturmuş sayılır ve bu kişilik çocuğun ilerleyen yıllardaki davranışları, okul hayatı, iş hayatı, ailesi ve çevresiyle ilişkisi konusunda ne şekilde davranacağının belirleyicisi olacaktır. Çünkü çocuğun tattığı, dokunduğu, gördüğü, düşündüğü vb. her eylem sinirsel bağlantılarında elektriksel aktivitelere dönüşür ve bu bağlantılar yedi yaşında en zirve noktadadır. Eğer ki çocuk, zekasının yarısını genlerinden alıyorsa, geriye kalan yüzdelik dilimde çevresinin zeka gelişimine katkısı söz konusudur. Bu yüzden çocukların ilk altı yılı büyük önem kazanmaktadır. Bu dönemde kazanılan yeterlilik gelecek için sağlıklı bir işlevsellik süreci sunar ya da yine bu dönemde oluşan her türlü aksaklık veya eksiklik ilerleyen dönemlerde çocuğun sosyal, duygusal ve davranışsal sorunlar yaşama ihtimalini arttırır. Çocuk psikolojisi; çocuğun anne karnından ergenliğe kadar uzanan ve bu süreçteki davranışlarını ve gelişimini inceleyen psikolojinin bir alt alanıdır. Çocuklar yetişkinlerden farklı olarak bir rehbere ve yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Çevresindeki kişileri rol model alırlar. Bu rol model için doğru bir örnek olmak gerekir. Çocuk psikolojisi hakkında ne kadar bilgi sahibi olunursa çocukta o kadar güven ortamı sağlanır. Göz teması kurmak dahi onlara önem verildiğini hissettiren bir eylemdir. Çocukla günde en az 45 dakika geçirilen zaman onun ebeveynle birebir zaman geçirdiğinin bilincinde olmasını ve doyuma ulaşmasını sağlar dolayısıyla çocuğa olumlu bir enerji verir.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk psikologları çocukların sorun çözmelerine yardımcı olarak onların sağlıklı bir zihinsel, duygusal ve fiziksel durum kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlayan uzmandır. Çocuğun davranışlarını ve gelişimini takip ederek, ailenin de desteğiyle sorunların üstesinden gelmek görevleri arasındadır. Çocukları güvende hissettirip duygularını paylaşırken rahat hissetmelerini sağlarlar. Çocuk psikologlarının üniversitelerin 4 yıllık psikoloji ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerini tamamladıktan sonra psikoloji alanında yüksek lisans yapmaları gereklidir. Yüksek lisansın yanında çocuk psikolojisi üzerine eğitimler alarak uzmanlıklarını kazanırlar. Uzman seçimi yapılırken uzmanın çocuk testleri eğitimi almış olması, oyun terapisi eğitimi ve bu alanda süpervizyon almış olması, bu alandaki eğitimlerle kendini geliştirmeye devam ediyor olması dikkat edilmesi gereken konulardır. Oyun terapisi çocuk psikologlarının çocuklarla çalışırken en çok kullandığı yöntemler arasındadır. Çocukların dili oyundur ve dile getiremedikleri ya da ifade edemedikleri birçok düşünceyi oyunlara aktarırlar. Dolayısıyla oyun terapisi onların yaşadığı sorunları, duygu ya da düşüncelerini açığa çıkartan bir terapidir. Bunun yanında çocuk gelişim testleri, zeka testleri, dikkat ve algı testleri çocuk psikologlarının kullandığı yöntemler arasındadır.

ÇOCUK ve ERGEN TERAPİSİ UZMANLARIMIZ

Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi karşısı, Koçtaş üstünde "EGE PSİKOLOJİ ENSTİTÜSÜ" olarak hizmet vermekteyiz.

(Uzmanlarımız sadece çocuk ve ergen konusunda uzmandır 20 yaş üstü yetişkin uzmanlarımız için anasayfamızı inceleyiniz)

haftaiçi 20.00 a kadar ve cumartesi