Anksiyete Bozukluğu Tedavisi İzmir

Anksiyete Bozukluğu Anksiyete Bozukluğu Bayram Şimşek

Anksiyete Tedavisi İzmir

İzmir anksiyete tedavisi, İzmir’de en iyi anksiyete doktoru, İzmir anksiyete psikolog, ilaçsız anksiyete tedavisi vb. sorularınıza yanıt arıyorsanız sorularınız cevabı burada olacak. Genelde kaygı yaşayanlara çevreden “ya ne var bunda” “bu kafaya takılır mı?” “bırak artık düşünme bir şey olmaz” “ya endişelendiğin şeye bak” gibi sizi anlamayan bir çok olumsuz geri bildirim alıyorsanız. Sorunlarınızdan kurtulmak için psikolog, psikoterapist arıyorsanız doğru yerdesiniz.

İzmirde  anksiyete tedavisi için bize başvuran yüzlerce vaka gören Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek olarak yaptığım görüşmelerde danışanlarım genelde “sanırım öleceğim” “içimde daralm var”, “kontrolü kaybetme korkusu” “rezil olursam insanlar ne düşünür” “her an kötü bir şey olacak” “kalp krizi geçiriyorum diye acillere gidiyorum sürekli”, “bir yerim ağrıyınca ya hastaysam ya kansersem diye doktora gidiyorum” gibi şikayetlerle gelmektedir. Sizlerde şuanda bunlara benzer sorunlar yaşamış olabilirsin. Sizi bu konu da çok iyi anlayabiliyorum, çünkü çok karşılıyoruz. İzmir psikolog için tıklayınız.

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete(Kaygı) Bozukluğu Nedir? 

Anksiyete (anxsiyete) bozukluğu; genelde gözle görülür bir neden yokken bir tehdit olmadığı halde meydana gelen kaygılı olma hali, endişe, sinir, rahatsızlık ve huzursuz olma durumudur. Aslında vücudumuzun normal tehlike karşısında verdiği doğal kaygıdan farklıdır. Yanlış bir alarm söz konusudur. Kaygı, beynin stres ve tehdide karşı doğal bir tepki vermesidir. Yani aslında olması gereken sağlıklı bir yapıdır. Bizi ciddi tehlikelere karşı hayatta tutar. Her şeyin çoğu ve azı zararlıdır, bu anksiyete için de söz konusudur. Şuanda bu yazımızı inceliyorsanız kaygılarınızı yönetmekte sorun yaşıyorsunuz demektir, ama şuan bunları öğrenmek anksiyete bozukluğunu yönetmek için bir değişim yaratmaz. Ancak her bilgi sorunlarınızla başetmek için bir destek mekanizması yaratır. Anxiyete bozuklukları doğal endişe diye belirttiğimiz duygulardan farklıdır. Kaygı, endişe, kontrolsüzlük, iç huzursuzluk, kötü bir şey olacak kaygısı, eleştirecekler, ne derler hakkımda vb. duygular aşırı olmaya başlayınca, günlük yaşamımızın kalitesini etkiler hale gelince bir kaygı bozukluğu olduğunu söyleyebilir.

Dünya da anskiyete bozuklukları en yaygın psikolojik sorunların başında geldiğini biliyor musun?

Türkiye’de de en sık karşılaşılan psikolojik sorun olarak görmezsek şaşırmayız.

Ege pozitif psikolojiye gelen en sık psikolojik sorun diyebiliriz. Yani İzmir de yalnız değilsiniz sizin gibi binlerce kader ve duygu ortağınız var.

Kaygı Normal mi Bende mi Bir Sorun var?

Bir çok insan şunu ister hiç kaygılanmayalım, hiç üzülmeyelim, korkmayalım, öfkelenmeyelim. Bu mümkün değildir. Bir şekilde hayatımızda kaygılarımız, endişelerimiz, üzüntülerimiz ve öfkelerimiz hep olacak. Bir şekilde çocuğumuz için hep kaygılanacağız, annemiz hasta olduğunda korkacağız, bir yakınımızı kaybettiğimizde üzüleceğiz, engellendiğimiz de öfkeleneceğiz. Bunlar hayatın bir parçası önemli olan bu duyguları sürekli, tekrarlayıcı bir şekilde günlük hayatımızı, ikili ilişkilerimizi olumsuz etkileyecek düzeyde yaşanmamasıdır. Şunu unutmayın çok sevdiğiniz birini kalp krizinden kaybettiğinizde üzüleceksiniz ve kaygılanacaksınız bu ilk 3 ay normal ama bu 3 ay sonra da yoğun şekilde ya kötü bir şey olursa ve üzüntünün yoğun şekilde devam etmesi normal değildir.

Anksiyete ile Niye Sorun Yaşıyoruz?

Kaygı dendiğinde akla gelen ilk şey  kaçılması ve olmaması gereken bir duygu olarak değerlendiririz. Size şunu belirtmeliyim ki bu şekilde düşünmek anksiyetenizi daha da büyük hale getirir. Kaygı ve olumsuz duygularla ilgili en büyük hata; olmaması gereken bir duygu olarak değerlendirmektir.

Danışanlarıma en başta şunu öğretirim;

 1. Kaygı, endişe, öfke, üzüntü gibi olumsuz duygular hayatımızın bir parçası ve yaşayabilmemiz için gereklidir.
 2. Olumsuz duygu yaşadınız diye onunla kavga etmeyin yani “ben bunu niye yaşıyorum?” “yaşamak istemiyorum”, “ya yine gelirse” , gibi düşünce ve duygularınızla tartışmak yerine kabullenin önce

İlk insanların jilet gibi keskin dişleri olan vahşi hayvanlar karşısında korku ve kaygı yaşamasalardı. Günümüz doktorları lise de geleceği ve para kaygısı olmasaydı ders çalışırlar mıydı. Yani kaygı ve endişe aslında bizi yaşama bağlayan gerekli bir duygudur. Günümüz modern çağda da olumsuz duygular olacak, insan oğlu var olduğundan bu yana bu duygular var.

Önemli olan yapı bu duyguların şiddetini ayarlamaktır.

İzmir de yüzlerce panik atak, kaygı bozukluğu, sosyal fobi vb. ile nasıl baş edeceğini öğretip bu sorunların bir çoğunu bir daha yaşamaz hale getirdik. Bir çok kişi son seanslarla çiçeklerle gelip teşekkür etti. Şunu unutmayın aşırı kaygı duyan bir futbolcu eli ayağına dolaşır. Sınav kaygısı yüksek olan bir çocuk heyecandan soruları yanlış okur bir sürü hata yapar yapabileceği soruları da yanlış yapar. Ama bu kaygıyı doğru yönetebilirse Türkiye de derece yaparak tıp fakültesi kazanıp mutlu olabilir.

Anksiyete Bozukluğu Ne Neden Olur Ki?

Stres ve anksiyete bozukluğu aslında çocukluktan itibaren çok sinsi ilerleyen bir rahatsızlıktır. Belli dönemlerde az az kendini gösterir ancak zamanla artmaya başlar. Bazen iyileşip bazen de tekrarlayan inişli çıkışlı bir sorun olarak da devam eder.

Anksiyete bozukluğu ve yaygın kaygı bozukluklarını incelediğimizde;

 • Çocukluk yaşantılar çok önemli bir neden olabilmektedir.
 • Genetik ve kalıtsal nedenler ise tartışmalıdır, net bir kanıt yoktur.
 • Hastalığın oluşmasında beyin nörokimyası, kişilik özellikleri de etkili olmaktadır.
 • Stresli yaşam olaylarına maruz kalmak,
 • Aile içi şiddet,
 • Aile içinde öz güveni sarsıcı ifade ve telkinler,
 • Ölümlere ve hastalıklara fazlasıyla maruz kalmak,
 • Tacize ve tecavüze maruz kalmak ya da şahit olmak,

Tüm bunlar anksiyete bozukluğuna neden olabilmektedir. Anksiyete hastaları yorgunluk, kas ağrısı, gerginlik, kalp sorunları, baş ağrısı gibi problemler için doktor doktor gezip, psikiyatri tedavisi için geç kalabilmektedir. Bu kişiler ruh sağlığı dışında ki bir çok hekime başvurur ve biyolojik bir hastalık ortaya çıkmaz ve bu sorun psikolojiktir denir.

İzmirde Anksiyete Tedavisi

Biz İzmir de Karşıyaka, Alsancak, Gaziemir gibi şubelerimizde, kurumsal olarak yaptığımız görüşmelerde (tüm arkadaşlarla her hafta isimsiz bir şekilde vakaları değerlendiririz), anksiyete terapisi uyguladığımız danışanlarımızda sık sık geçmiş yaşam hikayelerinde uzun soluklu strese maruz kaldıkları, örselenme, çocukluğundan itibaren ölümler görmüş, hastalıklar yaşamış, aile içinde şiddet görmüş, öz güvenleri zedelenmiş, kendi başlarına bir şey yapmalarına izin verilmediği gördük.

Yani aslında kimse durduk yere psikolojik bir hastalık yaşamıyor. Anksiyete terapisi (bilişsel davranışçı terapi, emdr terapisi, çözüm odaklı terapi vb.) ile oluşan ruhsal sorunların tetikleyicilerin bulunup süreci normalleştirmektir amaç. Bu tetikleyiciler bazen belli olay ve durumlar, bazen zaman (sadece sabahları, bazen sadece hava kararınca vb.) yani her anksiyete tedavisi kişinin yaşadığı sorunun kaynağına yönelik belirlenir.

Psiko-eğitim ile kaygı bozukluğu ile baş etme tekniklerinin öğrenilmesi kaygı ve anxiyetenin bir numaralı düşmanı olur.

İzmir'de ki bir çok danışanda gördüğümüz sorunlardan birisi de kişilerin anksiyete ve kaygı bozukluklarına karşısında savunmasız kalmalarının nedeni psikolojik sağlamlıklarının yetersiz ve donanımsız olmasıdır. İnternet sitelerinde ve forumlarda uzmanlar tarafında yazılmamış bilgileri okumak çok daha tehlikeli olabilmekte ve yaygın anksiyete bozukluğunu daha da arttırmaktadır. Anksiyete bazen bizi evden bile çıkarmaz. Yani sosyal geri çekilme çok fazla görülür.

Fazla anksiyetelerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. Gelin bir seans tanışıp, ayrıntılı bir analiz yapalım. Çözüm var.

İzmir anksiyete tedavisi için psikiyatrist, doktor ya da psikolog arıyorsanız ilaç ile tedavi görmek istiyorsanız izmir en iyi anksiyete doktorunu bulmanız gerekir. Eğer İzmir de ilaçsız anksiyete tedavisi olmak istiyorsanız ya iyi bir psikolog ya da psikoterapi yapan bir psikiyatri bulmanız gerekir. İzmir de anksiyete üzerine uzmanlaşmış psikologlara gitmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Yapılan araştırmalar şunu göstermiştir, kaygı ve korkunun genelde bir uyarıcı, tetikleyici ya da travmatik olaylardır.

Kadınlarda Kaygı(Anksiyete) Bozuklukları Niye Fazla?

kadin anksiyete bozuklugu

 • Kadın ve erkeklerin beyinleriyle ilgili bilimsel çalışmalar da amigdala (tehlike ile ilgili sorunları işlemleyen bölüm) kadınların erkeklere göre duygusal yapıları beyinlerinde daha çok tuttukları görülmüştür.
 • Bunun yanında kadınların erkeklere göre duygusal süreçlere, olayların işleyiş biçimine daha çok önem verdikleri, erkeklerin ise daha çok sadece sonuca odaklandıkları görülmüştür. Sonuç olarak erkekler bir çok travmayı daha kolay normalleştirdiği görülmüştür. Doğal olarak kadınlar da korku, kaygı, endişe vb. olumsuz duygularda daha fazla takılı kaldığıdır.
 • Kadınsal hormonların aktif olduğu adet dönemleri, hamilelik, menopoz vb. özel durumlarda kadınlarda olumsuz duyguları (korku, kaygı, endişe vb.) daha yüksek yaşanmasına neden olur.
 • Bunun yanında kadınların insan oğlunun var olduğundan beri ataerkil bir yapıda olması, erkeğin avlanıp geyik eve gelmesi kadının da mağarada kocasının yemek getirecek mi endişesi, acaba canlı mı gelir ölecek mi? Savaşlara giden erkek ve geri de kalan kadın hep acaba eşime bir şey olur mu kaygısı ile büyümüştür.
 • Günümüz de durum biraz değişerek devam etmektedir. Erkek yine avlanıyor (işe gidiyor) kadın daha çok yine evde acaba eşimin aklı karışır mı? Acaba eşim kumar oynar mı? vb. korku ve kaygılarla evde beklemektedir.
 • Geçmişten günümüze halen devam eden kadınlara uygulanan ayrımcı yaklaşım:erkek yaparsa elinin kiridir, kadın yaparsa o.. denmesi. Evlenirken bakire olması, ev düzeni ve çocuk bakımı, giyimine dikkat etmesi, kadının saçı uzun aklı kısadır söylevleri, iş yerlerinde görünmez cam tavana maruz kalıp yükselmesinin engellenmesi bir çok ayrımcılığa ve kötü muameleye maruz kalması,
 • Türkiye de ve Dünya da kadınların değeri ve aktifliği artmakta ancak özellikle ülkemizde kadınlar ve kızlara yönelik cinsel, dinsel, örf ve adet baskıları çok fazladır.

Tüm bu problemler kadında yaygın anksiyete ve anxiyete bozukluklarını artmasında önemli bir noktadır.

Anksiyete Depresyona Neden Olur mu?

anksiyete tedavisi izmirDepresyon ve anksiyete birbirinden farklı duygu durum bozukluğu grubundadır. Ege Pozitif Psikoloji ailesi olarak yaptığımız görüşmeler ve bilimsel çalışmalar şunu göstermiştir; aksiyete genelde depresyona da neden olduğu görülmüştür. Çünkü anksiyete günlük yaşamımızı aksatmakta bazen eve kapatmakta, mutsuz, keyifsiz bir hal almakta ve bir süre sonra bir çok şeyden keyif alamaz hale geliriz. Çünkü sadece kaygımızı düşünür o anımızı yaşayamayız. Bazen de inişli çıkışlı duygu durumu da yaşanabilir ama bu sizi bipolar bozukluk olarak değerlendirmenize düşündürmesin.

Eğer aşağıdaki duygu durum sorunları  varsa sizde depresyonda vardır.

 • Keyifsizlik ve enerji düşüklüğü
 • Sürekli endişe ve kaygılı ruh hali
 • Dikkat eksikliği sorunları
 • Sürekli olumsuz düşünceler düşünme
 • Cinsel yaşamda düşüş
 • İştah da düşüş
 • Bu problemler 3 haftadan fazla sürerse devamlı olarak depresyon şüphesi çok yüksektir.

Bu Huzursuzluk Bitmeyecek Mi? Artık Huzurlu Olmak İstiyorum

İzmir anksiyete tedavisi psikiyatristler ilaç ile tanı ve tedavi yapmaktadır. Anksiyete tedavisi ilaçsız İzmir diye arıyorsanız psikolog ya da psikoterapi yapan bir psikiyatrist bulmanız gerekir. Anksiyete tedavisinde en iyi doktor için psikiyatrist araması yapabilirsiniz. En çok işe yarayan yöntem ilaç tedavisi yani psikiyatrist ile psikoterapi süreci çok etkili olmaktadır. İlaçsız anksiyete tedavisi düşünenlere bütüncül psikoterapi yaklaşımı içinde olan yani bilişsel davranışçı terapi, emdr terapisi, çözüm odaklı terapi, varoluşsal terapi, regresyon terapisi, hipnoz gibi bir çok yöntemi beraber kullanma becerisi olan bir psikolog seçin.

Bizler bu süreçte ege pozitif psikoloji de çalışan tüm yetişkin psikologları bütüncül bir yaklaşım içerisinde sizin yaşam tarzınızı, çocukluğunuzu, düşünme şeklinizi, olayları değerlendirme şekliniz, aile yapılarınız, baş etme sistemleriniz hepsi bizim için önemlidir. Bu nedenle terapist ile danışan ilişkisinden ziyade samimi rahat bir şekilde iyi bir ortaklık kurmaya çalışıyoruz.

Anksiyete terapisi alacaksanız anksiyeteniz ne zaman başladı? Hangi zamanlarda ortaya çıkıyor? Hangi olaylarda artıyor? Ne zaman kaygı yaşamıyorsunuz? Çocukluğunuzda ve gençlik dönemlerinizde de benzer duygular yaşadınız mı? Bu soruların cevapları terapi sürecine yol gösterecektir. Düşüncelerinizi değiştirdiğinizde duygu ve olayları nasıl kontrol ettiğinizi göreceksiniz.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete danışanları sayesinde danışanların boğuştuğu zorlu sorunları ya bitmeyecek mi artık, yeter yoruldum vb. söylevlerini çok dinledik. Aşağıda genelde yaygın kaygı yaşayanların karşılaştığı belirti ve kaygı semptomları verilmiştir.

 • Kalp hızlı çarpar
 • Heyecan, endişe
 • Göğüs sıkışması
 • Belli yerlerde (elde ya da vücutta)
 • Yüzde kızarma
 • Öleceğim düşünceleri
 • Kötü bir şey olacak kaygısı
 • Delireceğim – çıldıracağım korkusu
 • Kontrolü kaybetme endişesi
 • Rezil olacağım
 • Başıma bir şey gelecek
 • Sevdiklerimin başına bir şey gelecek
 • Benim başıma bir şey gelirse çocuklarım ne olur?
 • Ya yine olursa – beklenti anksiyetesi
 • Ya hasta olursam ya kanser olursam endişesi

Yukarıda yazdığımız belirtiler genelde kendi danışanlarımızın ifadesidir. Bu belirtileri sürekli ve yineleyici şekilde yaşarsanız kaygı bozukluğunuz vardır. İzmir Karşıyaka, Alsancak, Aliağa, Bergama ve Gaziemir gibi merkezlerimizde tüm bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Anksiyete Tedavisi İlaçları

Anksiyete tedavisinden genelde ilk akla gelen psikiyatri ilaçlarıdır. Bunları antidepresan ilaçlarıdır. Diğer bir yöntem ise psikoterapidir. En etkilisi hem ilaç hem de psikoterapi desteği ile süreci aşmaktır. Bazen de insanlar ilaç kullanmak istemezler ilaçsız tedavi olmak isterler böyle bir durumda iyi bir psikoterapist bulmanız iyi olabilir, bu bir psikiyatrist ya da psikolog olmalıdır. En etkili terapi yöntemi ise bilişsel davranışçı terapi ve emdr terapisidir.

Sık Karşılaşılan Kaygı Bozuklukları

Panik Bozukluk

Her insan hayatı boyunca aslında mutlaka panik atak yaşar. Asansörün birden bozulmasında, bir araba kazası ile burun buruna geldiğimizde, ilk aşkımızda. Ancak panik atak sürekli ve yineleyici bir şekilde günlük yaşamımızı etkileyecek şekilde kalp çarpması, ölüm korkusu, kötü bir şey olacak diye sürekli doktora gitmeniz panik atağınız vardır diyebiliriz. Devamı için tıklayınız.

Agorafobi Bozukluğu

Evden çıkmaktan zorlanma, kalabalık ortamlardan kaçınma, tünele girmekte, asansöre binmekte, sinema ve tiyatro gibi kapalı alanlara gitmekte zorlanma hatta uçak kapalı otoparkta bulunmaktan dolayı korku ve panik yaşıyorsanız agorafobi olabilirsiniz. Bunların hepsini beraber yaşıyorsanız agorafobi ama sadece tek biriyle ilgili mesela sadece asansöre binmekten korkuyorsanız özgül agorafobi denir. Dışarı ya da bu yerlere giderken yanında güvenilir birini ister bunun nedeni yanında ki kişinin onu güvende tutacağı düşüncesidir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu

Halk arasında kısaca OKB, takıntı hastalığı bilimsel adı zorlantı bozukluğudur. Akıl dışı düşüncelerin yineleyici bir şekilde tekrar etmesidir. Temizlik ya her pis, mikrop bulaşacak diye her yeri sürekli temizleme, sürekli el yıkama, sürekli banyo yapma, kıyafetleri sürekli değiştirme vb. şekilde yapmak istemez ancak elinde olmadan yapar ve devam eder. Dini takıntılar; 3 harfliler, ya günah işlersem, ya cehennemde yanarsam vb. düşünceler. Cinsel takıntılar: ya başkasını hayal edersem, ya eşimi aldatırsam vb. sürekli kapıyı, ocağı, arabayı kapattım mı diye kontrol ediyorsak. Bunların hepsinin yanlış saçma olduğunu biliriz, yapmak istemeyiz ama engel olamayız. Okb hastalığında kaygı, endişe yapma ve rahatlatıcı bir yapı düzeneği vardır.

Hastalık Hastalığı – Hipokondriyasiz

Hipokondriyazis halk arasında ki adı hastalık hastalığıdır. Kişi sürekli olarak bedenini dinler, bedeninde ki belirtileri internette araştırır ve kendisine tanı koymaya çalışır ve en kötüsünü düşünür. Bedeninde ki semptomları yanlış değerlendirme ve ciddi bir hastalığı olduğuyla ilgili yorum yapma eğilimindedir. Bu kişiler nerdeyse tüm hekimleri yani ana bilim dallarını gezer, kalp, dahiliye, beyin tomografisi vb. tam anlamıyla bir chek-up olurlar. Ancak biyolojik herhangi bir sorun çıkmaz. Bu kişilerin bunu yaşama nedeni geçmişinde kendisi ya da yakın çevresinde ki kişilerde sürekli hastalıklarla uğraşmış olmasıdır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Günlük yaşamınızın işleyişi kaygı ve korkularınızdan dolayı yapamayacak hale gelmeniz ve bu bozulma 6 ay boyunca sürekli ve yineleyici şekilde devam ederse yaygın anksiyete bozukluğundan bahsedebiliriz. Sürekli bir kaygı ve endişe hali hakimdir.

Sosyal Fobi ( Sosyal Anxsiyete)

Sunumlarda, toplantı öncesinde, kalabalık karşısında konuşma, grup içerisinde çekinme ve korku yaşama ve bu korku bazen günler öncesinde ortaya çıkan endişe, kalp çarpması ve heyecan ile ortaya çıkmasıdır. Toplumsal olarak utangaç-çekingen olarak adlandırılan ama bu dozun biraz yüksek olması sosyal fobiyi akla getirir. Başkaları kendisi hakkında ne düşünecek, alay edecekler, reddedilme endişesi ile ya hiçbir ortama girmezler ya da yoğun kaygı ve endişe yaşarlar. Bu durum en az 6 ay devam etmesi gerekir. Bu kişiler genelde özgüvenleri düşüktür.

Özgül Fobi

Korkuya yol açan yapı tek bir nesne, canlı ve ya durumdur. Bu özgül kaygı ile ilgili zarar görme düşüncesi ortaya çıkar mesela “kedi korkusu” “köpek korkusu” “uçak korkusu” “yükseklik korkusu” gibi sadece belirli alanlarda ortaya çıkar. Korkulan nesneyle ilgili kontrolü kaybetme korkusu, bayılma endişesi, paniğe kapılma kaçma gibi davranışlar gösterir.

Aslında özgül fobilerde kişi korku yaşadığı nesne ile ilgili mutlaka olumsuz bir travma yaşamıştır. Kedi fobisi olan danışanlarımın üstüne küçükken kedi atılmıştı. Köpekten korkan danışanlarımı ya köpek kovalamış ya köpek ısırmıştır.

En İyi Anksiyete Doktoru

Yukarıda yazdığım durumlar genelde sık karşılaştığımız vakalardır. Belki siz daha farklı bir kaygı da yaşıyor olabilirsiniz. İzmir kaygı bozukluğundan muzdaripseniz, artık yorulmuş, bu korku ve kaygılardan kurtulmak isterseniz. İzmir de yüzlerce kaygı bozukluğu problemini ilaçsız bir şekilde iyileştirdik. Kişiye göre özel psikoterapi yöntemleriyle bu kaygılarınızdan kurtulabilirsiniz. Rahat ve şuanın tadını çıkaracak şekilde yaşamak mümkün. Uzm. K. Psikolog Bayram Şimşek ve ekibini inceleyin danışan yorumlarını okuyun ve bizi arayın. Kaygılarınızdan tamamen kurtulmak mümkün.