Anne Kız Kavgası

ANNE GENÇ KIZ ÇATIŞMASI

Anne ve kızları özellikle ergenlik döneminde hiç bitmeyecekmiş gibi görünen çatışmalara girerler. Bu durumdan her ikisi de oldukça rahatsızdır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu çatışmalar özellikle ergenlik döneminde yaşandığı için bunun bir gelişim dönemi özelliği olduğunu ve geçici olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Ergenlik her duygunun çok coşkulu bir şekilde yaşandığı ve kendi varlıklarını büyüdüklerini ebeveynlere kanıtlamak zorunda hissedilen bir dönemdir. Aileler genelde bize ‘sürekli kavga ediyoruz’ diye gelseler de aslında sadece öfke değil tüm duygular çok yüksek seviyelerde yaşanır. Fakat ailelerin en sık şikayet ettiği çocuklarının öfkesidir.

Anne ve kızın kavgası genelde diğer aile üyelerini de oldukça huzursuz eder ve evdeki gerginliğin sürekli diri kalmasına sebep olur.

Anne İle Yaşanan Sorunlar

Aslında spesifik olarak şudur demek çok doğru değil. Genelde en ufak şeyler bile ikisinin de gerilmesine seslerin yükselmesine sebep olur. Anne ve kızı arasındaki diyalog genelde kızın kendinin büyüdüğünü kanıtlamaya yönelik sözlerinden; annenin de kızını hala küçük bir kız çocuğu olarak görüp gözünde büyütememesinden kaynaklı olarak çatışmalı olur.

anne kiz catismasi

Anneyle Ara Nasıl Düzelir?

Anneyle ara nasıl düzelir? Bu dönemin geçici olduğu bilinmesi en önemlisi aslında. Sonrasında ergene saygı bunun büyüme sancıları olduğunun kabullenilmesi olarak devam eder. Danışanlarıma söylediğim şey şu oluyor seanslarda ‘onun özgürlük alanını kısıtlamayacak sizin de sınırlarınızı aşmayacak bir orta noktada buluşmalısınız’. Ergenler sınır koymada ve bunu uygulatma da oldukça zorlanılan gruplar. Sizin sınırlarınızın aşılmasını istemiyorsanız ergenin de özgürlük isteklerine saygı duymak önemli. Tamamen ergene bırakmış ya da tamamen kontrolcü aileler olmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine konuşup orta noktaya gelin, konuşmaktan kaçınmayın. Kızın anneye öfkesi elbette geçecektir, karşılıklı olarak anlamaya dayalı bir iletişim halinde olmalısınız.

Anne Kız Terapisi

Anne kız Terapisi ikisi aralarında problemleri halletmek için de gelebildiği gibi bazı noktalarda seansları kızla ilerletirken anne desteğine ihtiyaç duyup anneyle çalışıldığı da oluyor. Böyle konularda ciddi aşamadığınız sorunlar varsa terapi desteği almaktan çekinmeyin.

Anne ve Kız Kavgası Neden Oluyor?

Anne kız çatışmalarının temelinde bazen kız çocuğunun küçükken taciz, tecavüz, ihmal vb. yaşamış olması ve annesinin onu korumadığını düşünmesi ya da sahip çıkmadığını düşünerek yaş ilerledikçe geçmişteki bir problem şu an ki ilişkiyi etkiler. Bazen anne kız kavgası gelişimsel bir sorundur yani ergenlik, evlilik, iş sorunları, ayrılık vb. durumlar anne kız arasında ki ilişkiyi etkiler. Bazen annenin çok müdahaleci, her şeyi kontrol altında tutmak istemesi, annenin kızın alanına girmesi bu çatışmayı arttırmaktadır.

Anneyle doğru iletişim kurmak her noktada mümkündür yeter ki bunu isteyin.