Çocuğun Cinsel Yönelimleri

ERGENLİKTE CİNSEL YÖNELİM

İzmir de ki merkezimizde pedagog ve çocuk ergen psikologu arkadaşlarımıza aileler: Çocuğun cinsel yönelimleri, erkek çocuğun cinsel gelişimi, erkek çocuğunun etek giymesi, erkek çocuğun anneye özenmesi, 5 yaşında çocuğum ben kızım diyor, 4 yaşında ki kızım erkek olmak istiyor, erkek çocuğun bebekle oynaması, 3 yaşında ki oğlum bebekle oynuyor, kızım erkek gibi davranıyor ne yapmalıyım, kızım erkek olmak istiyor, kızım erkek gibi giyiniyor, gibi bir çok şikayet ile aileler bize geliyor. bu sorunlar 6 yaş, 7, 8, 9, 10 yaşlarında olabileceği gibi 11, 12, 13, 14, 15, 16 yaşlarda daha fazla ön plana çıkmaya başlamaktadır.

Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi hem birey için hem de aile için zorlanılan karmaşık bir dönemdir. Aileler çocuk olarak gördükleri bireylere nasıl davranacağı konusunda kararlı olamazlar. Oysaki çocukları kimlik kazanma gelişimlerini başlatmışlardır. Artık çocukluk gelişimsel dönemi bitirmiş ergenlik dönemine adım atmışlardır. Ergenlik döneminde önemli olan pek çok kişilik gelişimleri vardır. Muhakkak ki bunlar arasında en önemli olanlardan biri cinsel kimliktir. Cinsel dürtüleri anlama ve adlandırmaya başladığı bir döneme girer. Hayatının bu yeni oluşan alanında nasıl davranması gerektiği ve ya doğal olanlar ile ilgili karmaşaya girer. Özellikle ailesi ile rahatça konuşamayan ve iyi bir iletişime sahip olmayan ergenler sorularının cevaplarını başka kaynaklarda aramaya başlarlar. Ve şu an ki zaman diliminde ise pek çok yerden bilgi sahibi olabilirler. Fakat bu bilgilerinin doğruluğu konusunda birçok şüphe vardır. En tehlikeli durumlardan biri budur. Ergenin cinsel kimliği ve cinsel hayatı hakkında yanlış bilgilere sahip olmasıdır.

Cinsel Kimlik

Cinsel kimliğini arayan ve merak eden birey için algı ve hormonların çalışması kadar yetiştiği toplum, çocuğa uygulanan eğitim ve davranışlarında etkisi bulunmaktadır. Ergen birey kendi hayatında keşif yapmayı ister. Bu durumda cinsel faaliyetlere de merak salar. Pek çok farklı deneyimlerde bulunur ve neyden hoşlandığını anlamak adına kendini dener. Çocuğun bu keşif sürecinde ailenin tutum ve davranışları çok önemlidir. Yasaklayıcı ve ayıplayan bir tutum sergiledikleri zaman çocuk bir suç işlediğini düşünüp kendinden utanacaktır. Ve bu duygu zaman içinde cinsel hayatında pek çok etki yaratacaktır. Eğer ki ergen sizinle hayatında olanlar ile ilgili paylaşımlarda bulunmak istiyorsa bu kendini yakın hissettiğini gösterir ve bu durumda onu dinlemeniz sağlıklı olacaktır. Pek çok kişi ergenlik döneminde hemcinsiyle öğrenme isteği ile cinsel anlamda merak uyandıran davranışlar uygulayabilir. Bu uygulamalardan sonra kendini eşcinsel ve ya biseksüel olarak adlandırabilir. Bu yeni oluşan durum aile içinde kaygı yaratmaktadır. Böyle bir durumda önemli olan bu sebeple dünyanın sonu gelmiş gibi davranmamaktır.

ergenlerde cinsellik

Aileler Ne Yapacağını Bilmiyor

Ergenlik süresinde eş cinsellik kavramı ne olduğu tam olarak anlaşılmamaktadır. Ergen kendini bulma ve keşfetme sürecinde olduğu için kendine bir çok şekilde tanımlayabilir. Ailenin tutumu bu durumda çok önemlidir. Ergenlik boyunca bu tür hem cinse dönük, zaman içinde karşı cinse artan eğilimli deneyimler bireyin heteroseksüel kimliğinde farklılaşma yaratmaz.

Bu dönemde önemli olan ergenin hayatının bir çok alanıdır. Kendi cinsel yönelimleri ile ilgili farklı düşüncelere sahip olan ergen hayatını da bu düşünce üzerinden inşa etmeyi tercih edecektir. Fakat sosyal ortam ve ev ortamı çok acımasız davranışlara sebep olabilir. Öz güveni, öz yeterlilik gibi duyguları zarar görebilir. Cinsel yönelim farklılıkların da ergenlik dönemi kendini ve çevreyi anlama dönemidir. Değişkenlik gösterebilir. Bireyin bu yönelimde olmasının nedeni geçmişte yaşanan derinde yatan bir psikolojik problem olabilir. Nedenler ve kişinin nasıl hissettiğine dair ayrıntılı bir hikaye almak faydalı olacaktır.

Ergen birey kendini anlamaya ve ifade etmeye çalışırken ailenin daha çok zarar verici etkileri fark edilmektedir. Bu durum çocuğunuzun ailesinde de uzaklaştırmaya neden olacaktır. Anlaşılmadığını ve sevilmediğini düşünen birey kendi doğruları ile hayatına yön verecektir. Önemli olan nokta aile olarak yanında olarak bu durum için anlayışlı davranmaktır. Cinsel kimliğin oluşmasında büyük etkenlerden biri bilgisizliktir. Toplum olarak cinsel konuları konuşmaktan ve açıklamaktan utanırız. Bu durum ise cinsellik ile yeni tanışmış bireyler için karmaşık bir hal alır. Ergenlik döneminde bireyin yakın bulduğu ebeveyni ile paylaşımlarda bulunması ve doğru bilgiyi alması çok önemlidir.

Yazan: Pedagog Beril Özsoy

Pedagog & Çocuk Ergen Uzmanımız

Pedagog Kadromuz