Çocukla Oyun – Masal ve EMDR Terapisi

ÇOCUKLARDA PROBLEM DAVRANIŞLAR

Çocuklarda problem davranış çoğu zaman aile de bir panik havası oluşturur.  Çocuk niye durduk yere altını ıslattı, niye durduk yere öfke patlamaları, hırçınlıklar, dersleri birden niye düştü, niye bana daha düşkün oldu, yalnız uyumak istememeye başladı, aşırı oyun oynuyor, vurmaya başladı, okulda sorun çıkmaya başladı, ağlamaları arttı, başarısız olmaya başladı, doyumsuz, ilgisizliği arttı, niye söz dinlemiyor vb.  ailenin şikayetleri olmaya başladığında ne yapacak.  Aslında çocukların bu tepkileri bir yardım çağrısı olabilmektedir.

Hiçbir çocuk “benim babam annemi dövüyor ve bundan çok etkilendim”, “benim amcam beni taciz etti bu yüzden darmadağın oldum” ya da “öğretmenim beni aşağıladı beni değersiz hissettirdi bu nedenle kendimi kötü hissediyorum” demez. Çocuklar  bunları nasıl ifade eder altını ıslatarak, korkarak ve annesini yanında isteyerek, öfke patlamaları yaparak, hırçınlık vb. şeklinde ortaya çıkmaya başlar. Çocukların kendilerini en iyi ifade ettikleri dertlerini sıkıntılarını ifade ettikleri yer oyun ve resimlerdir.

Aileler Ne Yapmalı?

Aileler bu gibi durumlarda ne yapabilirler. İlk başta çocukta problem davranış olarak belirtilen davranış nasıl ortaya çıktı, bu davranışlarını devam ettiren ikincil kazançları var mı? Eğer sürekli var olan bir durum ise ve bu davranışı her yerde yapıyorsa bu konuyla ilgili bir sorun olabilir. Yani benim çocuğum hiperaktif diye düşünüyorsa bu hiperaktivite okulda, evde her yerde olmalı. Ancak sadece tek bir yerde yapılıyorsa bu davranış orda bu davranışını pekiştiren olaylar vardır. Problem davranışları ve çocuğun yardım çağrısını iyi ayırt etmek gerekiyor. Çocukta birden oluşan davranış değişiklikleri, şiddete yönelik davranışlar, içine kapanma ya da aniden aşırı hareketlenme, tuvalet alışkanlığı gelişen bir çocuğun altını ıslatmaya başlaması, okula gitmek istememe vb. durumlar bir yardım çağrısıdır. Hemen destek almanız çocuğunuzun ruh sağlığı ve geleceği için önemlidir.

İZMİR OYUN TERAPİSİ ÇOCUKLA EMDR TERAPİSİ İZMİR EMDR TERAPİSİ

Çocukla en etkili terapi yöntemlerinin başında oyun terapisi gelmektedir. Tabi ki bu yöntemin yanına entegre edilmiş çocuk emdr terapisi, çocukla masal terapisi de eklenerek, çocukla terapinin etkililiği artmaktadır.

İZMİR'DE ÇOCUK PEDAGOGU OLAN HASTANELER – İZMİR'DE ÇOCUK PSİKOLOĞU OLAN HASTANE – İZMİR PEDAGOG - BEHÇET UZ PEDAGOG – EGE ÜNİVERSİTESİ PEDAGOG

İzmir'de pedagog ya da çocuk psikoloğu olan herhangi bir hastane bulunmamaktadır. Pedagog ve çocuk psikologu ancak İzmir özel psikolojik danışma merkezlerinde bulabilirsiniz. Ege üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Behçet uz devlet hastanesinde pedagog yok, ancak çocuk psikiyatrisi bulunmaktadır. Özellikle İzmir'de büyük devlet hastanelerinde psikolog bulabilirsiniz.

ÇOCUK PSİKİYATRİ DOKTORU İZMİR – ÇOCUK PSİKİYATRİSİ OLAN HASTANELER

İzmir'de büyük hastanelerde (Ege üniversitesi çocuk psikiyatrisi, Behçet Uz çocuk psikiyatrisi, Dokuz Eylül Üniversitesi çocuk psikiyatrisi, Medical Park çocuk psikiyatrisi) bulunmaktadır. 

Pedagog Kadromuz