Erken Boşalma Sorunu ve Tedavisi

Erken Boşalma Sorunu

İzmir erken boşalma, erken boşalma nedir, erken gelmeyi önlemek, erken boşalıyorum, erken boşalma tedavi doktoru, erken boşalıyorum ilaç isimleri, erken boşalma için doğal tedavi, aşırı derecede erken boşalıyorum, erken boşalıyorum üroloji, İzmir erken boşalma tedavi fiyatları, erken gelmeyi önlemek gibi aramalarla bize ulaşmış olmalısınız. Bu yazımızda erken boşalma nedir? Nedenleri, tedavisi ve nasıl önlenebileceği, ve yapılan yanlış tedaviler ve teknikler üzerine bilgi vereceğiz. Erken boşalma tanımını daha doğru olarak tanımlanmak gerekirse aslında kontrolsüz boşalma tanımını kullanmak daha doğrudur. Boşalma zamanda kontrolün olmaması durumuna erken boşalma olarak tanımlanmaktadır.

Cinsellikte penis vajina birer figürandır. Başrol oyuncusu beyindir. İyi bir sex beyin ile yapılır.

Erken Boşalma Nasıl Oluyor?

izmir erken bosalma tedavi merkeziErkeğin boşalmayı kontrol etmeyi öğrenememesinin nedeni, orgazmın getirdiği duyguların farkında olmadığı, yani tahrik olma duygusunu yeterli seviyede algılayamadığı görülmüştür. Tahrik olma hissini değiştirme ve kontrol edebilme yetersizliği fazladır. Erken boşalma da korku duygusu orgazm refleksini daha çabuk aktife etmektedir. Ya yine erken gelirsem kaygısı ve gerginliği erken boşalmayı her pahasına olursa olsun durdurma isteği ters yönde etki eder.

 • Tekrarlayıcı ve inatçı bir şekilde, az bir cinsel uyarıyla cinsel birleşme ya da hemen sonrasında kişinin ve eşin istediği zamandan önce meydana gelen boşalmaya erken boşalma deriz.
 • Çifttin en az birin de zaman olarak memnun olmama durumu oluşmalı
 • Erken boşalma tanımı için süre değil, boşalma refleksinde üzerinde denetim sahibi olmama

Erkeklerin %70’i penetrasyon (vajina-penis birlikteliği) -plato evresi - sonrası 2 dakika içinde boşalmaktadır. Cinsel konular konuşulmadığı için bu sorunun tedavisi için de ciddi bir Pazar yaratmaktadır. Erken boşalan erkekler ilk başvurdukları yolların bazıları; geciktirici sprey (penis başına sıkıldığı için uyuşturma yapar ve hissizleştirir), geciktirici kremler, cinsel beraberlik öncesi alkol, uyuşturucu kullanımı, içeriğinde ne olduğu belirsiz merdiven altı üretilen bitkisel ürünler vb. kullanımı yaygındır, boşalmayı kontrol edebilmek için sevişme esnasında erkekler “ölmüş annesini, futbol maçını, rahatsız edici olayları, borçlarını vb.” düşünmektedir. Bu yöntemlerin hiçbiri sorunu sağlıklı çözmez.

Erken Boşalma Nedir?

erken bosalma nedirBozukluğun isminden de anlaşılacağı gibi erkeğin istediğinden önce orgazma ulaşmasıdır. Bu erken gelme bazen vajinaya girer girmez, bazen girmeden bazen de birkaç dakika sonra boşalır. Erken boşalmanın kaç dakika ile belirlendiği çeşitli kaynaklarda farklılık göstermektedir. Bu bazı kaynaklarda 5 dakika altı bazı kaynaklarda ise 7 dakika altındadır. Aslına bakarsanız ben İzmir erken boşalma tedavisi için başvuranlarda baktığım standart aslında dakika değil boşalmayı kontrol edebilme derecesine bakarım. Çünkü cinsel birliktelikte önemli olan süre değildir, bazen 2 dakika da boşalmayı kontrol etmek bazen de 15 – 20 dakika kontrol etmek gerekir. Boşalma süresi her ne olursa olsun iki partner içinde sex hayal kırıklığıyla biter. Erken boşalma da erkekte yoğun stres, güvensizlik ve başarısızlık hissi ve devamında cinsel isteksizlik etkili olur. Erken boşalmayı bazen kadınlarda tetiklemektedir. Eşine haydi, düzgün yap, gene erken gelme, erken boşalınca kadının eşini aşağılaması, kızması ittirmesi de erken boşalmayı arttıran önemli bir faktördür.

Erken boşalma en yaygın cinsel işlev bozuklarındandır. Yapılan bazı araştırmalarda her 10 erkeğin 7sinde erken boşalma sorunu olduğunu göstermiştir. Özellikle eğitim seviyesi yüksek erkeklerde daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni ise erkeklerde ki performans anxiyetesi; eşlerini memnun etme zorunluluğu hissetmesi korkuyu arttırarak erken gelmeye neden olur.

DSM-IV göre Erken Boşalma:

 • Sürekli ve yineleyici bir şekilde 6 ay devam etmesi
 • Çok az bir cinsel uyarılma ile kişinin isteği dışında boşalmanın olması
 • Düzenli bir cinsel hayatın olmasına rağmen devam etmesi
 • Cinsel aktive sıklığı, partner değişikliği, yaş vb. durumlarda gözetilmeli

Yani burada ana nokta düzenli bir cinsel yaşamın olması ve sürekli yineleyici bir şekilde boşalma kontrolünün olmaması ana kriterdir. Zaman – dakika kısıtlamasından ziyade kontrolsüz boşalma kriterdir.

Erken Boşalanların Özellikleri

 • Hayatlarında her konu da hızlıdırlar. Hızlı yemek yerler, hızlı araba sürerler, hızlı yürürler...
 • Aceleci ve sabırsız kişilerdir.
 • Bazı kişilerde küçükken alt ıslatma geçmişi vardır.
 • Heyecanlı ve telaşlı yapıları vardır.
 • Her şeyi zamanında yapma, ince ayrıntılar hesap ederler.
 • Sonuç odaklıdırlar; her şeyin sonucunu düşünürler. Bir yere gitmeyi değil hemen oraya varmayı düşünürler vb.
 • Babalarıyla çözümlenmemiş çatışma ya da problemleri vardır.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

erken bosalma tedavisiErkekler boşalmamayı düşünmekten orgazmı kontrol altına alamazlar. Eşiyle kaliteli bir cinsel uyum yakalayamayan erkek, o an her an bitecek kaygısıyla kendisini sıkar. Aslında tüm cinsel sorunların en temel nedeni yanlış cinsel inançlar bilgiler, cinsel travmalardır. Ruhunu ve beynini olumsuz yapılar ve düşüncelerden arındıramayan kimseler özgür ve rahat cinsel ilişki yaşayamazlar.

Erken boşalma nedenlerinin bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ergenlikte yanlış mastürbasyon tarzı
 • Cinsellikle ilgili geliştirilmiş ve yanlış öğrenilmiş inançlar
 • Cinsellik konusunda tecrübesizlik
 • Erkeğin yapısının her konu da sonuç odaklı olması
 • Beklenti anxiyetesi, yine erken gelirsem endişesi
 • Eşe karşı bilinçaltında ki öfke ya da istemsiz gelişen cezalandırma isteği
 • Kastrasyon korkusu (ödipal çatışma)
 • Cinsel tecavüz ya da tacizler
 • Cinsellikle ilgili ayıp günah işleme korkusu
 • Mastürbasyon yarışları yapmış olmak
 • Her şey de hızlı olunmalı gibi öğretiler (sevmek bir ömür, sevişmek 1 dakika vb.)
 • Cinsel uyumsuzluk

Bu ve buna benzer bir çok yapı erken boşalmaya neden olabilmektedir.

Uzman Cinsel Terapist Bayram Şimşek “erken boşalma kelimesi yerine denetimsiz ya da istemsiz boşalma kelimeleri daha doğru bir tanımlama” demektedir. İzmir Aile terapisti için tıklayınız.

Erken Boşalma Çeşitleri

Normal boşalma: boşalma üzerinde istemli bir kontrol vardır erkek için. Partnerinin isteği ve kendi isteği doğrultusunda boşalmayı kontrol edebilir.

Erken boşalma çeşitlerini 2 farklı grup altında çeşitlendirebiliriz. İlki 4 gruba ayrılır.

 1. Yaşam Boyu devam eden erken boşalma: Bu cinsel işlev bozukluğunda ilk cinsel deneyimden itibaren halende devam eden erken boşalma tipidir.
 2. Kazanılmış erken boşalma: Fizyolojik ya da psikolojik bir problem sonrasında ortaya çıkan boşalma sorunudur. Kişi daha önce boşalmayı kontrol edebilirken, bir olay ya da durumdan sonra erken boşalma sorunu ortaya çıkar.
 3. Değişken erken boşalma tipi: Kişi bazı partnerde erken boşalırken bazen erken gelmeyi önleyebilmektedir. Bazen aynı partner de bazen kontrol ederken bazen kontrol edememektedir.
 4. Subjektif erken boşalma: Kişi aslında erken boşalmıyordur, ancak toplumsal ve cinsel bilginin yanlış olmasından dolayı erken boşaldığını sanır.

Diğer erken boşalma tipi ise zamana bağlı erken boşalma tipi olarak ayrılır.

 1. Normal erken boşalma tip 1: Koit süresi 5-7 dakika arasındadır. Bu erken boşalma tipinde bazen erkek ve kadın için problem görünmez ama boşalma üzerinde bir denetim yoktur.
 2. İyi derecede erken boşalma tip 2: Penis vajina birlikteliğinin 3-4 dakika arasında sürmesidir.
 3. Orta derece de erken boşalma tip 3: Penis vajina süresi 1-2 dakikadır.
 4. İleri düzey erken boşalma tip 4: Penis vajinaya girer girmez ya da girmeden boşalmanın gerçekleşmesidir.

 Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Yapmalıyım?

Türkiye de baktığımızda sertleşme sorunun yanında erken boşalma problemi çok daha fazla görünmektedir. Ancak erkeklerin cinsel işlev bozukluğu konusunda başvurdukları konular arasında erken boşalma 2. Sırada yer almaktadır. Çünkü Türk erkekleri erken de boşalsalar cinsel işlevselliği yerine getirdiklerini düşünmekte ve partnerlerinin doyuma ulaşmasını çok fazla umursamadıkları görülmüştür. Erken boşalma tedavisi için başvuran erkeklerin çoğunluğu ise daha çok eğitim düzeyi yüksek kişilerdir. Erken boşalmayı tedavi etmek için arayış eşin cinsel doyum talebi, erkeğin performans anxiyetesinin gelişmesi, cinsel uyum sorunları, ve yeni cinsel bilgilerin öğrenilmesi erken boşalma tedavisi üroloji, doktor, cinsel terapist arayışlarına girerler.

Erken boşalıyorum hangi doktora gitmeliyim? Sorusunun cevabı ilk önce bir üroloji doktoruna gitmek gerekir. Fiziksel bir sorun yok ise cinsel terapi süreci için cinsel terapi konusunda uzman bir üroloji doktoru, bir klinik psikolog bulmanızı öneririz. Erken gelmeyi önlemek için Türk erkeği bir çok yanlış yola başvurmaktadır. Erken boşalıyorum üroloji İzmir için devlet hastanelerinde ve özel hastanelerin hepsinde üroloji doktoru bulabilirsiniz. İzmir psikolog için tıklayınız. Erken boşalmayı kontrol edebilmek için öncelikle düzenli bir cinsel hayatınız olması gerekir.

Erken boşalma tedavisi için kullanılan yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Erken boşalma tedavisi için ilaçlar: Erken boşalıyorum ilaç isimlerini merak edenler için. erken boşalma için ilk tercih edilen bilimsel yollardan birisi ağız yoluyla alınan ilaçlardır. Bir hekim kontrolünde SSRI içerikli ilaçlar ağızdan düzenli alındığında etkisi 10-15 gün içerisinde ortaya çıktığı görülmüştür. Ancak bu tip ilaçlar cinsel isteksizlik, yorgunluk, bulantı vb. yan etkiler nedeniyle kullanım ve devamlılığı düşürmektedir. Yeni tip ilaçlardan dapoksetin içerikli ilaçlar cinsel ilişki öncesi 1-3 saat önce alındığında etkili olduğu görülmüştür.

Krem ve jel kullanımı: Erken boşalma tedavisi için bir diğer yöntem, lokal anestezi içeren krem ve jel kullanılmasıdır. İlişki öncesi penis başına kullanılan jel/krem/spreyler erkekte duyu kaybına neden olarak erken gelmeyi önlemektedir. Bu yöntem ciddi bir yan etkisi olmamasına rağmen eşlerde duyu kaybından dolayı zevk hissini ortadan kaldırmaktadır.

Prezervatif: Prezervatiflerde cinsel ilişki esnasında duyu kaybını engellediği için erken boşalma tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Cerrahi tedaviler: Bu yöntem çok ender uygulanmaktadır. Geri dönüşü olmayan bir tekniktir. Penisin aşırı duyarlı olduğu üzerinden peniste ki zevk sinirlerinin bazılarının alınmasıdır. Çok tercih edilen bir erken boşalma tedavisi yöntemi değildir.

Erken Boşalma Tedavisi İçin Kalıcı Yöntem Olarak Cinsel Terapi

Erken boşalma cinsel terapi ile kesin ve rahatlıkla çözülen bir cinsel sorundur. Cinsel terapi de erkeğe cinselliğin verdiği hazzı yakalaması, o hazzı fark etmesi, fark ettiği hazzı uzatması ve cinsel doyumu üst düzeyde yaşaması öğretilir. Erkeğin cinselliğin doğal zevkine yoğunlaşmalı, ansızın erken boşalacağım korkusunu kafasından atmalıdır. Aklını düşüncelerini arındırmasını bilmeyen birisi boşalmayı denetim altına alamaz. Cinsel terapi de erken boşalmak üzere olduğunu zamanında fark edip boşalmayı ertelemeyi öğretiyoruz.

Erkek kritik evreye ulaştığında artık mermi ateşlenmiştir, geri dönüşü yoktur. Aşk kasları dediğimiz pc kasları üzerinde erken gelen erkeğin kontrolü yoktur aksine bu kasları erken boşalmamak için daha çok sıkarak boşalmayı tetikler. Erkek cinsel deneyimde penisine gelen cinsel uyarımları fark etmede zorlanır bu uyarımları yaşayıp öğrenmesi gerekir. Penisten aldığı zevki görmek ve anlamak erkeğin erken gelmeyi kontrol etmesi için pusulası olacaktır.

Cinsel terapi de ilk başta çok iyi bir cinsel bilgilendirme ve cinsel eğitim verilir. Erkek cinselliği, kadın cinselliği, kadının ve erkeğin boşalma ve orgazm olma fizyolojileri üzerine ayrıntılı bir eğitim verilir. Cinsel terapi de en önemli yapıların başında ev ödevleri ve cinsel egzersizler gelir. Kadın ve erkeğin cinsel uyumu ve aralarında cinsel iletişim arttırılır. Erken boşalma cinsel terapi ile 3-15 seans arasında %100 çözülür. Herhangi bir ilaç, krem vb. bir şeye ihtiyaç duymadan bunu yapabilrsiniz.

Erken boşalan erkekler için tedavi teknikleri:

 • Eşinizle sex masajı yapın, tüm vücudunuzu ve eşinizin bedenini keşfedin.
 • Hayatınızda hızlı yaptığınız her şeyi yavaşlatın.
 • Sevişirken olumsuz kötü şeyleri düşünmek yerine zevke o ana odaklanmayı öğrenin.
 • Sevişirken zihninizi boşaltın sadece o ana, partnerinize ve hazza odaklanın.
 • Sevişirken aşk kaslarını ve kendinizi sıkmayın, unutmayın su dolu şişeyi sıkarsanız patlar, kendinizi sıkarsanız boşalma kaslarını harekete geçirirsiniz.
 • Ön sevişmeyi uzun tutun, acele etmeyin.
 • Nefesinizi kontrol edin.
 • Telaş ve acelecilikten uzak durun.
 • Öpüşme ve cinsel aktivitenizi yavaş yapın.
 • Aşırı heyecanlandığınızda ve kontrolü tekrar ele almak için mola vererek ön sevişmeye geri dönün.
 • Sakinleştikten sonra daha yavaş hareket edin.
 • Sevişme pozisyonunuzu, beden duruş şeklinizi ve ritminizi değiştirin.
 • Partnerinizi takip edin ve uyum içinde olun.
 • Şu ana odaklanın sonuca değil.
 • Kontrolü elinize aldıkça yavaş yavaş hızlanın.
 • Duygularınızı ve hazzı düşünmeyerek değil, onları fark ederek kontrol altına alabilirsiniz.

Sevişmek bir sanattır. Partnerinizle yaşayacağınız çok özel ve haz dolu bir duygusal, fizyolojik, psikolojik bir paylaşımdır. Bu paylaşımı uzatmak kaliteli hale getirmek elinizde uzman cinsel terapistlerimizle görüşüp erken boşalma sorunuzu çözmek mümkün.