Eşim Beni Aldattı Ne Yapmalıyım?

Evli Bireylerde Aldatma

Evlilik, evrensel bir kavramdır. İnsanlar evlenmeye ihtiyaç duyabilirler, bunun nedeni; toplumdaki evlilik anlayışı, cinsel doyum, ekonomik faktörler, aile kurma ihtiyacı veya sahiplenme ihtiyacı olabilir. Yapılan araştırmalara göre günümüz öncesinde evlilikte aldatma oranları oldukça düşüktür. Günümüzde ise teknolojinin hayata girmesi, kadın ve erkek rollerinin değişime uğramasıyla oldukça artmıştır. Kişilerin iletişim bozukluklarının internet ortamında daha rahat saklanmasıyla bu yönelim oldukça artmıştır. Aldatmak kişinin ilişkilere bakış açısını anlamak açısından önemli bir davranıştır. Burada bireyin kişiliğini ve sonucunda oluşan davranışı bütün görmek gerekir.

Aldatma Nedir?

Evliliklerde görülen en büyük problemlerden biridir aldatma. Günümüzdeki boşanma nedenlerinin de başında gelmektedir. Cinsel aldatma ve duygusal aldatma kavramları günümüzde çok sık işitilen kavramlardır. Aldatma var olan ilişkinin dışında üçüncü bir kişi veya kişilerle yaşanan duygusal/cinsel ilişkidir. Özellikle internetin hayatımızda bu kadar yer kapladığı bir dönemde, insanların birbirlerine ulaşma imkanı da oldukça artmıştır. İletişimin internet üzerinden bu kadar kolay kurulabilmesi en büyük nedenlerdendir. Aldatma çeşitleri arasında; sanal aldatma, duygusal aldatma, cinsel aldatma ve flörtözlük vardır. Aldatmak ve sadakat iki uç kavramlardır. Kişiler her ne kadar birbirlerine o sözü vererek bir araya gelseler de zamanla sadakat zayıflayabilir. Sadakatsizlik kavramı, ister fiziksel olsun ister cinsel olsun mevcut ilişkiye yapılan dürüstlük dışı olma durumudur. Aldatma bunun sonucunda olur. Verilmiş olan sözlerin tutulmaması, karşı tarafı kandırmak ve fiziksel yada duygusal farklı bir ilişki geliştirilmesi durumu aldatmadır. Yapılan bir araştırmaya göre günümüzde sadakatsizlik boşanma nedenlerinden ilk üçte yer almaktadır. Aldatılan kişinin vereceği tepkiler ise;

 • Durumla ilgili karşı tarafa sürekli laf söyleme ihtiyacı. Kişi sürekli karşı tarafa misilleme yapmak ister. Aynısını yaparak intikam alma durumu gerçekleşebilir fakat bu işleri daha kötüye sürükler.
 • Hayal kırıklığı
 • Olumlu duyguların azalması ve bitmesi
 • Travma yaşanması
 • İlişkide olan saygıya inancın bitmesi
 • İlişkinin sonlandırılması görülmektedir.

Aldatmanın Nedenleri

Cinsiyet anlamında indirgemek gerekirse; erkekler neden aldatır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;

 • İlişkilerinin hayal edildiği gibi devam etmediğini düşünmek
 • Çok fazla yenilik arayışına sahip olma
 • Egolarının ve isteklerinin tatmin edilmediğini düşünmek
 • Anlık tatmin duygusuna yenik düşmek.

Biyolojik açıdan erkeklerin aldatmaya daha çok yatkın olduğu söylenmektedir. Erkeğin üreme hücresinin kadının üreme hücresinden daha çok olması erkeği sürekli iyi bir eş arama ihtiyacına iter. Diğer yandan toplumda erkeklerin aldatması daha kabul edilir görüldüğünden davranışın sıklığı bu şekilde de açıklanabilir.

Kadınlar neden aldatır

 • Özgüven arttırma ihtiyacı
 • Eşlerinden yeteri kadar ilgi almadıkları düşüncesi ve ihmal edildiğini düşünme
 • Romantizm isteği
 • Heyecan arama
 • Sorumluluklarından kaçış yolu (ev işleri gibi)
 • Cinsel anlamda tatmin olamama

Kadınlarda cinsellik ikinci planda görülmektedir. Genel anlamda cinsiyet arasındaki farklılık, kadınların daha çok duygusal anlamda aldatma eğilimi olmasıdır. Buna karşın erkeklerde daha çok rastlantısal aldatma vardır ve duygusallığın çok fazla nedenler arasında olmadığı görülür. Evlilikte cinsellik ve aldatma çok kez birlikte geçer, bunun sebebi aldatmanın nedenlerinin büyük kısmını cinselliğin kaplamasıdır. Evlilikte hayal edildiği gibi bir cinsel hayat bulamayan ve doyum sağlayamayan çiftlerin daha çok aldatma eğiliminde olduğu bulunmuştur. Bunun sebeplerinden en başta geleni ise; çocukluktan gelen anlayışla cinsellik ve aşkın farklı görülmesi. Örneğin, kişi evleneceği kişiyle ikisini birleştirmesi gerekirken çocuklukta öğretilmiş olan cinselliği ve bunun getirdiği duyguların eşle paylaşılmaması gerektiğini düşünebilir. Bunun sonucunda cinsel açıdan eşiyle tatmin olamayabilir ve bu anlamda tatmin olmak için başka bir partnerden bulmaya çalışırken, sevgi tatminini ise eşinden bekler.

Aldatma Eğilimini Arttıran Unsurlar

 • Çevrede aldatan bir tanıdığı veya arkadaşı olan insanların daha yatkın olduğu
 • Çok mutlu olmayan ilişkilerde aldatmaya yönelimin artması
 • Evliliğinde beklediği maddeler ve duygusal kazancın sağlanamaması
 • Evliliğinde eksik hissettiği her şeyi başka kişilerle tamamlama isteği. Bunun sebebi ise temelde kişinin kendine güvensizliği, kötüye giden durumu sonlandıramama, sorunlarını konuşamama ve ilişki bağımlılığı olabilir.
 • Bilişsel kontrol eksikliği. Açıklamak gerekirse sorunsuz giden evlilikte “kendime engel olamadım” gibi söylemlerin olması. Cazibeye kapılmaktan kişi kendini alamaz. Çekici olan insanlara yakınlık kurma eğilimi olarak da açıklanabilir.
 • Evlilik süresi. Geçen süre doyum ile doğru orantılı olacağından çiftler birbirlerinden sıkılmaya başlayabilir. Uzun yıllar birlikte olunan kişiden başka göze çekici gelen kişiye dürtüsel istek artar ve geçen süreyle aldatma eğilimi de artma eğiliminde olur.
 • Psikolojik anlamda kişilerin sürekli kabul edilmek, beğenilmek, sevilmek ve mutlu edilmek ihtiyacını karşılamak. Eşinden almadığını düşünüyorsa başka kişiler tarafından mutlu edilebildiğini düşünmek ister. Örneğin bu durum özellikle hamilelikten sonra kadının doğum sonrası psikolojisinden eşine ilgi göstermemesi ve erkeğinde aldatmaya yönelmesi olarak görülür.
 • Çocukluğunda duygusuz ve ilgisiz büyütülen biri yetişkinlikte her türlü ortamda bunu sağlamak için aldatmaya başvurabilir.

Eşim beni aldatıyor ne yapmalıyım Burada sizin travmayla baş edebilme gücünüz ve bundan sonra ne beklediğiniz çok önemlidir. Durumun çözülme ihtimalini ve ilişkinin devam etme ihtimalini düşünmeniz gerekmektedir. Evliliğinizi sonlandırmak veya sonlandırmamak sizin yaşadığınız sorunu çözmek anlamına gelmez. Bu süreçte sizin sorunu nasıl çözeceğiniz ve danışacağınız kişiler çok önemlidir. Bu durumlarda genellikle boşanma görülse de kişiler bazen ilişkilerine olan inançlarından kurtarmaya çalışabilir. Bu noktada ise, aldatan kişi ilişkisinin bitmesini istemiyorsa hatasını kabul etmekle işe başlamalıdır. Sarsılan güven ve sadakat duygusunu tekrardan onarılması zaman alabilir. Bu süreç hem aldatan hem de aldatılan kişi için zorlu bir süreçtir. Kişilerin böyle bir dönemde çift terapisine başvurmaları önerilmektedir. Karşılıklı olarak duyguların nasıl ifade edilebileceği öğrenilerek sağlıklı bir birliktelik sürdürebilmek mümkündür. Diğer yanda boşanma kararı alan bireylerinde yine bu süreçte davranış bozukluğu geliştirmemesi için (depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, güvenli bağlanamama) bir danışana başvurması önerilir. Ailede çocuk varsa çocuğa bu süreci taraf tutmadan açıklamalısınız. Bu anlamda da çift ve aile terapisi hem çocuğa hem de size iyi gelecektir. İzmir Ege Pozitif Psikoloji merkezinde alanında uzman psikologlarımız çift ve aile terapisi hizmeti vermekte ayrıca pedagoglarımız süreci kolaylaştırmak için her türlü yardıma açıktır.