Esrar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Esrar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir? Esrar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Esrar Nedir?

Esrar, kenevir adı verilen bir bitkinin yapraklarının ve çiçeklerinin kurutulması sonucu oluşan uyuşturucu etkisi olan bir maddedir. Bu kenevire cannabis sativa ismi verilmektedir. İçerdiği ana madde THC ’dir. Bitki olarak aslında aromatik ve zararsız görülse de son yıllarda ülkemizde uyuşturucu şeklinde kullanımı git gide artmaktadır. Yalnızca ülkemizde değil dünya çapında popülerliği artan bir uyuşturucu madde. Ülkemizde esrar kullanım sınırı vardır. Kişi günde 3 defa bir ile bir buçuk gram arasında esrar kullanabilir. Bu sınırın fazlasının kullanıldığı tespit edildiği zaman işin hukuki boyutu karşımıza çıkmaktadır. Tahminlere göre dünya üzerinde en fazla kullanılan madde. Uzun süreli kullanım ile esrar bağımlılığı riski çok yüksek.

Esrar etkileri saymakla bitmez. İlk olarak esrar kullanan kişiye geçici bir mutluluk ve rahatlama yaşatır. Kişinin algıları açılabilir, daha dikkatli ve yoğun bir algılama süreci başlar fakat bu da kısa sürede biter. Kişinin ruhsal durumunda kötüleşme yaşatabilir. Kullanan kişi etki geçtikten sonra depresyona girebilir. Esrar bad trip yani ölüm tribi yaşatabilen bir uyuşturucu maddedir. Bu tribe girdiğinde kişi öleceğini zanneder ve uyuşturucu etkisi doruklara çıkar. Bu etki bittiğinde ise gözleri kızarmış olur, baş ağrıları ve halsizlik gibi şikayetler yaşayabilir. Kullanım şekline de bağlı olarak zararları farklılık gösterebilir. Sigara olarak içilirse akciğerlere inanılmaz fazla zararı vardır. Çoğu zaman bu kişiler yakın geçmişi hatırlamakta zorlanır. Yani beyne çok fazla zarar vermektedir.

Esrar Nasıl İçilir?

Esrar diğer tür uyuşturuculara nazaran kullanım çeşitliliği daha fazla olan bir madde. En çok kullanılan biçimi, kurutulduktan sonra toz haline getirilip sigaranın içine sarılıp içilmesi olarak görülmektedir. Bir başka kullanım şekli de kova veya bong adı verilen, esrarın ot halinde sıcak suya atılması ile çıkan dumanın solunması biçiminde karşımıza çıkmaktadır. Çok sık görülmese de kek veya kurabiye tarzı yiyeceklerin içine karıştırılıp kullanıldığı da görülür.

Esrar sigara biçiminde kullanıldığında 30 dakika civarında etkisini gösterip genel etkisini 2 ila 4 saat arası bir zamanda kaybetmektedir. Ancak zihinsel bir etki yarattıysa bu 12 saat civarı gözlemlenebilir.

Esrar Çeşitleri

Esrar tek türde kullanılan bir uyuşturucu madde değil. Esrar türleri bir hayli fazladır. Bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Ot: Esrarın en fazla tüketilen hali. Esrarın kurutulmuş hali olarak adlandırılır.

Toz Esrar: Esrar bitkisinin toz haline getirilmesi ile oluşur.

Kubar: Toz esrarın preslenmesi ile oluşur. Yeme veya tüttürme şeklinde kullanılabilir.

Tentür: Esrarın alkol ile çözünmesi sonucu oluşur. Yeşil ejderha olarak da bilinir.

Kubar Yağı: Kenevirin kimyasal işlem sonucu elde edilen yapışkan kısmıdır ve çok etkilidir.

İnfüzyon: Demleme olarak da bilinir. Esrar içeren yemeklerin yapımında kullanılabilir.

Esrar Bağımlılığı Nedir?

Esrar içmek kısa süre içinde beyni uyarılara boğmakta ve beynin fonksiyonlarını yavaşlatmaktadır. Esrar bağımlılık yapar mı diye merak ediyorsanız, evet yoğun esrar kullanımı halinde beyin esrarı sürekli ister hale gelir ve esrar bağımlılığı oluşmuş olur. Esrar tipi bağımlılık diğer bağımlılık türlerine göre daha kolay oluşmaktadır. İnsanlar diğer uyuşturucu maddelere başlamadan çekinmektedirler. Ancak toplumda esrara karşı bir yanlış inanış yerleşmiş durumda. Esrar bir ot ve otun zararı olmaz diye düşünüp sigara içmekte olan insanların esrar içmeye başlaması çok sık görülen bir durumdur.

Esrar Bağımlılığı Belirtileri

Esrar bağımlılığı nasıl anlaşılır, oğlumun esrar içtiğini nasıl anlarım gibi sorular birçok insanın merak ettiği sorular. Özellikle de esrar kullanımının yaşı oldukça düşmüşken bu endişeniz anlayışla karşılanabilir. Esrar kullanma belirtileri birçok şekilde görülebilir. Önemli belirtilerden biri sabah uyandığı zaman kişide göz kızarıklığı görülmesidir. Çünkü esrarın normal sigaraya nazaran çıkardığı duman oldukça fazladır. Bu yoğun duman ve esrarın kişiyi uyuşturması, vücuduna verdiği zarar sonucu gözlerde kızarıklık görülmesi muhtemeldir. Genellikle esrar kullananların gözleri kırmızı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu güçlü bir belirtidir. Ancak diğer önemli belirtileri sizin için sıralayalım.

 • Uyumada sorun yaşama
 • Sürekli gergin ve panik durumda olma
 • Öfke kontrolünün zorlaşması
 • Süregelen bir sinirlilik hali
 • Davranışlarda yavaşlama ve tembellik
 • Hafızada yaşanan sorunlar
 • Bir şeye odaklanırken zorluk çekme
 • Paranoyak hareketler
 • Risk alma ve düşünmeden davranma
 • Vücut dengesini kaybetme

Esrar Bağımlılık Tedavisi

Oğlum esrar içiyor veya oğlum esrar içiyor ne yapmalıyım diyorsanız çözümü elbette ki var. Esrar bağımlılığı ilaç ve psikoterapiyle beraber atlatılabilen bir bağımlılık. Öncelikle kişinin tedaviyi istemesi büyük önem arz etmektedir. Tedavi için öncelikle AMATEM gibi kurumlara başvurmalısınız. Orada bir takım esrar bağımlılığı testi yapılmaktadır. Tanı konduktan sonra kişinin bağımlılık derecesine göre hastanede veya evde tedavi imkanları kişiye sunulur. Esrar bağımlılığı için doğrudan bir ilaç yok fakat vücudun maddeden arındırılması için ilaçlar mevcut. Esrar bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle arındırma için kullanılan ilaçlardan oluşmaktadır. Esrar bağımlılığı tedavi süreci zorlu bir yoldur. Kişiyi iyileştirecek tek şey ilaçlar veya psikoterapiler değildir. Bu dönemde kişinin yakın çevresi tarafından desteklenmesi, sosyal destek kaynaklarının güçlendirilmesi, motive edilmesi tedavinin psikolojik aşamasının halledilmesi açısından çok önemlidir.

Esrar bağımlılığında 3 aşama;

1. Hastanın toplumdan izole edilmesi; özellikle esrar içen arkadaş çevresinden uzaklaştırılarak evde ya da hastaneye yatırılarak başlar. Özellikle AMETEM (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi)'e yatma olarakda adlandırılır.

2. Detoksifikasyon (temizlenme) dönemi; Kişinin biyolojik ve psikolojik bağımlılığından kurtulması hedeflenir

3. Rehabilitasyon dönemi; psikoterapi, emdr terapisi, hipnoz gibi özel terapi yöntemleri ile normal hayata hazırlanır.

Esrar bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaçlar;

 • Metadon; Morfin üzerinde sentezlenen bir ilaçtır.
 • Suboxone;buprenorphin ve naloxone içeren bir ilaçtır.
 • Naltrexone; eroin, morfin-sülfat, buprenorfin, metadon, tramadal,
  ve benzeri maddelere karşı güvenli bir kapatıcı rol oynar.

Bu ilaçlar kesinlikle bir ilgili hekim kontrolünde kullanılmalıdır.