İzmir'de Aile ve Çift Terapisi Fiyatları 2023

2023 - 2024  sezonuna girerken tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 ekonomik bir çok yapıyı değiştirirken; ruh sağlığı hizmeti veren kurumları da değiştirdi. 2023 ocak ayına tüm Türkiye zamlar ile uyandı. Enflasyon son 25 yılın en yüksek sayılarına ulaşırken açıklanın aksine ürün ve hizmetlere gelen zamlar 2022 başına göre 2 ila 3 katına çıktı. İzmir de bazı psikoloji merkezleri kapanırken, bazı psikolojik danışmanlık merkezleri online terapilere geçti. Bu yazımızın içinde İzmir aile terapisti Ücretleri 2023, İzmir aile danışmanlığı Fiyatları 2023 bulabileceksiniz. Bu ücretler 300.00  den başlayarak 1.500.00  ye kadar değişmektedir. 

 

İzmir Valiliği Özel aile Danışma Merkezleri 2023 yılı yılı ücret tespit komisyonu kararının 07.12.2022 tarihinde alınan karar ile uygulancak ücret tarifeleri aşşağıda verilmiştir.

                                                             Taban                                                 Tavan

Ön Görüşme                                         52 TL                                                255 TL

Aile Danışmanlığı ücreti                        246TL                                             1143TL        

Evlilik (çift) Danışma Ücreti (90 dk.)    175TL                                               855 TL

Bireysel Danışma Ücreti                      175TL                                              808 TL

Grup Danışma Fiyatı                            91TL                                               488 TL

Test Ücreti                                            110TL                                            1061 TL

Eğitim Danışmanlığı                               91TL                                            508TL

Kurumsal (toplu) Danışmanlık              175TL                                           808TL

yukarıda ki ücretlere KDV dahil değildir.

Aile Terapisti Ücretleri

İzmir evlilik terapisi ücretleri, İzmir aile terapileri fiyatları 2023, İzmir aile danışmanı ücreti ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. 2023 yılı özel evlilik terapisi seans ücretleri kurumumuzda uzmanına göre 400.00 TL ile 1150.00 TL arasında değişmektedir. İzmir aile terapisti seçerken mutlaka lisans eğitim kökeni psikoloji, psikolojik danışmanlık ve psikiyatrist olmasına özen gösterin. uluslarası diye bir belge ifade edilirse, bu kişilerin sahtekar olma olasılığı yüksektir. İzmir aile terapisti ücretleri her kurum ve uzmana göre de değişkenlikte göstermektedir. Bu nedenle gideceğiniz aile danışmanının  ismini arama motorunda aratın ve bilgi alın.

Ege Pozitif Psikoloji İzmir de 5 ilçe de merkezi olan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Alanında uzman, yüksek lisansını yapmış, en az 450 saatlik  aile danışmanlığı eğitimi olan geniş bir kadroya sahiptir. İzmir aile danışmanlığı arıyorsanız uzmanlarımızı ve danışan tavsiyelerini okuyun.

Kurumumuzda nakit, eft/havele ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Kredi Kartından komisyon ya da fark almıyoruz.

 

İzmir Ruh Sağlığı Hizmeti veren Kurumların Hizmet Fiyat Listesi

Seans saati

Minimum

Ücretler

50 – 60 dakika

 Maximum

Ücretler

50 – 60 dakika

   
         

İzmir Vajinismus tedavisi fiyatları

2023 - 2024

250.00 TL

1100.00 TL

   
         

İzmir aile ve çift terapisi ücretleri

2023 -2024

300.00 TL

1450.00 TL

   

Online aile terapisi ücretleri

50.00 TL

1.500.00 TL

   

İzmir cinsel terapi Ücretleri

2022-2023

280.00 TL

1.500.00 TL

   

 

Ege Pozitif Psikoloji fiyatları: 350.00 TL ila 1.050.00 TL arasında değişmektedir. Alınan hizmet, uzman (çocuk, ergen, yetişkin, aile, çift ve cinsel), konu içeriğine göre fiyatlarımız değişkenlik göstermektedir.

Kurumumuz İzmir de;

Karşıyaka

Gaziemir

Bergama

Alsancak

Aliağa 

olmak üzere 5 ilçe de şubeleri olan bir psikoloji merkezidir.

İzmir Aile Terapisti

                 Aile terapisi, aile danışmanı; Aile içerisinde ve çiftler arası yaşanan problemler, çatışmalar ve anlaşmazlıkların çözülmesi için bireysel, karı-koca, nişanlılar, sevgililer ya da tüm ailenin katılımıyla gerçekleştirilen psikoterapi çeşidine aile terapisi ya da aile danışmanı denir. Aile terapisti ise psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyal hizmet uzmanlığı, psikiyatrist gibi lisans eğitimlerini tamamladıkdıktan sonra aile danışmanlığı üzerine yüksek lisans ya da 450 saatlik üniversite onaylı eğitim alıp süpervizyon eğitimini tamamlayıp aile terapisi, aile danışmanlığı yapma yetkinliği olan kişilere de aile terapisti denir. Aile terapisinde amaç tüm aile ya da çiftin sağlıklı yönde değişim ve gelişimini sağlayarak iyi bir aile iletişim kurulması sağlanır. Aile danışmanları, çiftlerin ve ailenin sorununu çözmek için özel yöntem ve teknikler kullanırlar. Aile terapisinde en etkili yöntemlerin başında da iletişim sağlanması ve aile içi bireylerin birbirlerini anlaması sağlanmaktadır. Aile birbirini dinleyip anlamaya başladığında, ilişkileri ve aile içi bağları düzelip güçlenir.    

Aile Terapisinde En Sık Gelen Konular

  • İletişimsizlik; Kadınlar: eşim beni anlamıyor, iletişim kuramıyoruz, hep telefonda, konuşmuyoruz hiç
  • Erkekler; eşim çok bunaltıyor, sıkıyor, çok konuşuyor, her şeyimden haberdar olmak istiyor vb.
  • Aldatılma; kadının ya da erkeğin 3. bir kişi hayatlarına girerek, evliliğin alt üst olması; aldatılan: "gitsem gidemiyorum, kalsam kalamıyorum, beynimden kaynar sular döküldü"
  • Cinsel sorunlar: Erkeklerin şikayeti; "eşim isteksiz, sevişmek istemiyor, istediğim sıklıkta değil. Ya da erken boşalıyorum, sertleşme sorunum var" vb. yakınmalarla geliyorlar. Kadınlar ise; "eşim bana kötü davranıyor akşam hiç bir şey yokmuş gibi sevişmek istiyor, kendimi kullanılmış, bir et parçası gibi hissettiriyor, orgazm olamıyorum, önemli olan beni sevmesi" diye yakınıyorlar.
  • Boşanma süreci kararsızlıklar: Eşler boşanma sürecine girdiğinde ayrılmak istemeyen taraf toparlamak isterken de diğer taraf kararsız kalmaktadır.
  • Gelin - Kaynana - Görümce ya da eşin ailesi ile ilgili sorunlar: Aile terapisine en sık gelen sorunlardan ve ayrılmaya kadar giden Türkiye'nin en büyük aile sorunlarından bir tanesidir. Gelinin eşim beni ailesine karşı savunmuyor, eşim annesine çok düşkün, kaynanam, görümcem her şeyimize dahil olup müdahale ediyorlar. Damat ise ablamla eşim, annemle eşim arasında kalıyorum, iyi geçinsinler istiyorum, haklı kimse onu savunuyorum diyorlar.
  • Yas ve kayıp
  • Aile çocuk ilişkileri
  • Kumar vb. bağımlılıklar

 

Aile Terapisinde Bilişsel Terapi

Aile de eşler, ya birbirlerine doğrudan soru sorarak ya da karşılarındaki kişinin davranışlarını biraz daha gözlemleyerek, zihin okuma sonucunda vardıkları yorumlarının doğruluğunu araştırabilirler.genellikle de yapmış oldukları yorumların hatalı olduğunu görürler. Zihin okumaya bağlı bu yorumların yanlışlığını fark ederek, fazlasından bir fırsat daha elde ederler. Bu fırsat da eşlerinin davranışlarını anlamaya çalışırken aynı hataları yapmamak için kodlama sistemlerini yenide programlama fırsatıdır. Bu teknik, onların eşlerinin duygularını ve düşüncelerini daha doğru anlamalarına, böylece ilişkinin daha uyumlu bir hale gelmesine yardımcı olacaktır.   Herhangi bir olay tutarlı olarak, yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş anlamlarla ( aşk,reddedilme, özgürlük, vb. ) ilişkilendiriliyorsa, bir sembol haline gelir. İnsan bir olaya sembolik bir anlam yüklerse, tepkileri de o denli yoğun olur. Bu sembolik anlamlar, durumun çarpıtılmasına yol açar ve olay çoklu anlamlara gelebilir. Aile yaşantısına uyarlanabilecek milyonlarca sembol olmasına karşın, yoğun tepkilere yol açan iki çeşit temel sembolik olay vardır. İlk grup sembolik olayın ana teması, ‘’ ilgi duyma / duymama ‘’ anlamındadır. Bu temanın olumlu ucunda ‘’ şefkat ‘’, ‘’ aşk ‘’ ve ‘’ önemseme ‘’ gibi semboller varken, olumsuz ucunda da ‘’ reddetme ‘’, ‘’ düşüncesizlik ‘’ ve   ‘’ anlayışsızlık ‘’ gibi semboller vardır. Ailede ki ikinci grup sembolik olay ise ‘’ gurur ‘’ ana temasını içerir. Bununda olumlu ucundakiler ‘’saygı’’, ‘’eşitlik’’ gibi sembolleri içerirken, olumsuz ucundakiler ‘’saygısızlık’’ ve hatta ‘’hor görme’’ gibi sembollerle tanımlanır. Sevildiklerini ve kabul edildiklerini hisseden eşler bile, aşağılandıklarına ya da değersiz olduklarına ilişkin herhangi bir mesaja karşı aşırı duyarlı olabilirler. Önyargılar, sadece diğerlerimize yönelik yorumlarımızı değil, kendimizle ilgili yorumlarımızı da etkiler. Örneğin özsaygısı düşük olan insanlarda özel bir önyargı türü devrededir. Böyle bir durumda onların önyargılarının hedefi, başka kişiler değil kendileridir. Bu tür insanlar, diğer insanlarla etkileşimlerinin anlamı üzerinde,özelliklede diğerlerinin kendileri hakkında ne düşündüklerinin üzerinde fazlasıyla durmaktadırlar. Ancak özsaygıları düşük olduğu için, başkalarının kendileriyle ilgili ne düşündüklerine bir anlam vermeye çalışırken, kendilerine yönelik önyargılarını devreye sokarlar ve ortada hiçbir kanıt olmadığı halde başkalarının kendilerini olumsuz olarak değerlendirdiğini düşünürler. Özsaygıları düşük olan insanların kendilerine yükledikleri önyargılar, birçok olumsuz tutumu da  barındırır. ‘’biri benden şimdi hoşlanmıyorsa hiçbir zaman hoşlanmayacak demektir’’; ‘’eğer bu insan beni sevmiyorsa, sevilmeyecek bir insan olmamdandır’’; ‘’sevilemeyecek bir insansam, hayatım boyunca yalnız kalacağım demektir’’. Bu varsayımlar onun, Peter’in suskunluğunu, ilişkilerini bitirecek bir reddedilme olarak algılanması için gerekli temeli hazırlamıştı.

İzmir'de aile terapisi ücretleri 2023 de Türkiye de ki zamlara oranla yüzde olarak en az zam yapan meslek grubundadır. Tüm hizmet sektörleri İzmir de fiyat artışları ortalama 50 ₺ ile 250 ₺ arasında artışa gittiler.