İzmir Anoreksiya Terapisi Mümkün

Anoreksiya Terapisi Mümkün Anoreksiya Terapisi Mümkün Bayram Şimşek

ANOREKSİYA NERVOZA

Anoreksiya nevroza tedavisi; genellikle ergenlerde ve özellikler kızlarda görülen bir yeme bozukluğudur. Beden algısı bozukluğudur. Kişi kesinlikle zayıf olduğuna inanmaz ve ısrarla yemek yemekten kaçınır. Bir süre sonra zayıflama hayati tehlikeye ulaşacak boyutlarda olur. Kilo almaktan aşırı korkan bu kişiler bir süre sonra yemek yemeyi reddederler.

Tüm beden algısı bozuklukları gibi bu da psikolojik alt temelleri olan bir hastalıktır. Kişinin hem bir diyetisyen hem de psikoterapist ile çalışması gerekli görülür. Bu kişileri terapiye ikna etmek de oldukça zordur çünkü durumlarının farkında değillerdir.

Tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte psikolojik sosyolojik ve çevresel faktörlerin etkisi olduğu bilinmektedir.

Peki anoreksiya tedavisi ile hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün müdür?

Elbette mümkün, kişi gönüllü olduğu müddetçe birkaç farklı meslek grubuyla çalıştığı takdirde bu problem çözülür. Psikoterapistler öncelikle kişideki kilo alma korkusunun neye dayanarak hayatında olduğunu bularak kişiye farkındalık sağlamakla başlarlar.

Anoreksiya hastaları neden güven kaybı yaşarlar?

Bu kişiler genelde kilo aldıkları takdirde çevreleri tarafından onay görmeyeceğine inanma gibi bir yanlış inanç geliştirirler ve bu da beslenme düzenlerini bu şekilde etkiler.

Anoreksiya hastaları neden intihar girişiminde bulunur?

Bu hastaların genelde yanlış inanç sistemleri olduğu için intihara meyilleri de diğerlerine nazaran yüksektir.  Kilo almak onlar için felakettir ve hayatlarındaki bir başka durumu tetikler bu yüzdendir ki psikoterapistle çalışmaları gerekir.

anoreksiya nervoza izmir

Anoraksiya Tedavisi Var mı?

Anoreksiya hastaları hangi ilaçları kullanmaları tehlikelidir?

Bu da genelde sorulan bir soru olmakla birlikte bir tıp doktorunun kişiye özel muayenesinde belirlenebilecek bir durum olup kesin bir yargıya varılamamaktadır.

Anoreksiya hastalarının yaşam süreleri ne kadardır? Anoreksiya tedavi edilmezse ne olur?

Burada da yine kesin olarak söylenebilecek bir durum söz konusu değildir fakat kişi uzun süreler ısrarla yemeyi ve tedaviyi reddederse sonu maalesef yetersiz gıda alımından ve zayıflıktan kaynaklı ölüm olacaktır.

Anoreksiya tedavisi ne kadar sürer?

Diğer psikolojik problemlerde olduğu gibi bu da kesinlikle kişiye bağlı olarak değişir. Geçmişten gelen bir travma ya da obsesif kompulsif bozukluk gibi başka bir psikolojik rahatsızlık da geliyorsa arkasından seanslar uzayabilir. Fakat burada da en önemlisi kişinin iyileşeceğine dair inancı, bunu istemesi ve tedaviye sadık davranmasıdır.

anoreksiya nervoza

Anoreksiya tedavi sonrası tekrar eder mi?

Geçmişten gelen kötü yaşantılar temizlenir ve kişinin kilo almaya/ vermeye dair inancı normale dönerse tekrar yaşanması zordur. Fakat her kişi farklı olduğu için net bir şey söylememek en doğrusu. Bireyin baş etme becerilerini güçlendirmek ve farkındalık getirmek terapistin üzerine düşen önemli görevlerdendir.

Anoreksiya hastaları hamile kalabilir mi?

Hastalığın boyutu çok ilerlemediği takdirde tabii ki fakat kişinin kilo almaya yönelik algısı çok negatif olduğu için buna istemeyen kişi genelde kendisi olur.

Anoreksiya hastaları tedavisinde alternatif tıp ile tedavi edilir mi?

Hayır, kişinin kendini profesyonellere tedavi etmesi gerekir.

Anoreksiya tedavisi İzmir almak istiyorsanız bu konuda elinizi çabuk tutup kendinizi işin uzmanlarına bırakmalısınız.

Yazan: Pedagog Gamze Güder

Pedagog Kadromuz