İzmir EMDR Terapisi Merkezi

İzmir EMDR Terapisi Nerede Yapılır?

İzmir şehrimizde EMDR terapisi; Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek liderliğindeki uzman EMDR terapistleri tarafından Ege Pozitif Psikoloji merkezlerinde İzmir Merkez, Alsancak, Karşıyaka, Bornova, Bostanlı, Buca, Gaziemir, Aliağa, Bergama ilçelerinde ikamet eden tüm danışanlar için kullanılmakta ve son derece başarılı sonuçlar alınarak uygulanmaktadır.

EMDR, Eye Movement Desensitization and Reprocessing ingilizce tanımının baş harflerinden oluşan yenilikçi ve çok başarlı bir psikolojik tedavinin ismidir. Türkçe olarak "Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme" olarak çevirebileceğimiz bu güçlü psikoterapi yöntemidir. Yaş aralığı fark etmeksizin farklı türlerdeki onlarca psikolojik rahatsızlıkta başarı ile tedavi sağladığı için psikologların sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri haline gelmiştir.

EMDR terapistlerimiz ile iletişime geçmek ve randevu almak için bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirisiniz. İzmir'de Emdr Terapisti uzmanı olarak en çok olumlu yorum alan ve en başarılı kadromuzu tanımak içinde uzmanlarımızı inceleyebilirsiniz. Merkezlerimizin hepsinde bay ve bayan EMDR terapistlerimiz size hizmet vermektedir.

Peki Nedir Bu EMDR?

EMDR ( Eye Movement Desensitization and Reprocessing) "Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme" olarak bilinen göz hareketleri duyarsızlaştırma ve anıyı yeniden işleyerek yapılandırma olarak kullanılan bir psikoterapi yöntemidir. Yaşadığımız tüm olayların fiziksel tepkilerimize yansımasının takibi ile soruna çözüm bulmak olarak görülebilir. Birey yaşadığı olayların etkisi ile ona acı veren tecrübeleri, beyindeki işitsel, görsel, duygusal, bedensel ve düşünsel şekillerde saklar. Birey ona acı veren olayı bir an şeklinde hatırladığında beyninde olay ile ilgili görsel bir imaj resimler olarak canlanır. Bu resme eşlik eden tüm olumsuz inanç, kızgınlık hatta öfke, üzüntü gibi duygular ve düşünceler bedensel duyum olarak hisseder. Birey o anlarda kendine güvenememe, yetersiz hissetme, değersiz hissetme olarak bu olumsuz durumu yaşar ve fark eder. Vücut tarafından, göz hareketlerinde ise hem bu olumsuz inanç hem de o anı kişide olumsuz olarak aktive edilmez. Beyin aktiviteleri, bu anlarda bireyde, bu travma ya da olumsuz anılar hatırlandığında nötrleşmiştir. 

Olaylar karşı tepki veren sistem, bireyin yaşadığı travmatik veya aşırı olumsuz duygular yaşatan olaylar karşısında bir nevi bozulmaktadır. Bu aşamada yeni gelen bilgiler mevcut hatıra deposuna entegre edilememektedir. Deneyimi tanımlamak için hatıra deposundaki çapa noktalarına bağlantı kurulamıyordur. Bağlantı eksikliği de sağlıklı sonuçların elde edilmemesine sebep olur. Sonuçta bu yaşanılan olumsuz deneyimleri yaşayan bireyde ilerisi için bu hatıradan yararlı ve sağlıklı çıkarımlar gerçekleşmez. Bir diğer yönden ise bu olumsuz bireyin tepkisi şu olacaktır. Duygularımız, anılarımız, hafızamızda tüm yaşandığı her detayı ile görsel resimler, sesler, kokular ile saklanır. Herhangi bir hatırlatıcı istenildiği zaman hatırlanamayan izole edilmiş anıları tetiklerse de o izole anı her detayı ile bir bütün olarak tekrar yaşanır.

EMDR anlayışına göre ruhsal rahatsızlıkların, kişide görülen olumsuz davranış ve düşüncelerin ve toplamında da kişilik belirleyicisi özelliklerinin arkasında bu hafıza sisteminde uyumu bozan, düzgün çalışmasını engelleyen, istenen mantıklı sonuçlar ile işlenmeden duran izole anılar yatmaktadır. Bireyin kendisi hakkında neredeyse saplantıya dönen olumsuz düşünceleri ve inançları için (örn: Ben aptalım, başaramam, şansızım vs) olumsuz duygusal tepkileri (yeni bir olay karşısında başaramamaktan korkma) ve olumsuz somatik tepkiler gösterme (sınavdan öncesi karın ağrısı yaşamak gibi) problemin kendisinin olmadığını, semptomların dışa yansımadırı. Bu yeni durumlar da tekrar tekrar yaşadığı olumsuz inançlara ve duygulara da bu izole olmuş geçmişte yaşadığı olaylar sebep olmaktadır.

EMDR tedavisi, hafızada işlenmeden izole kalmış anıların doğru bir şekilde işlenmesini sağlayan fizyolojik temelli bir terapi yöntemidir. Beynin olayın yaşandığı zamanında yapamadığı anıyı işleme işlemlerinin yapılmasını sağlar. Kilitli kalmış hatıraları hafızanın diğer hatıra bölümleri ile ilişkilendirir. Bu hatıraladan birey için yararlı çıkarımlar sağlayacak verimli bilgiler olarak depolanmasını sağlar. Danışan bu hatırayı tetikleyen durumları yaşadığında artık EMDR terapisi ile artık izole olmayan bu anılardan rahatsız olmaz. Geçmişte yaşadığı olayı yeni, doğru ve mantıklı bir perspektiften görmeye başlar.

Bugüne kadar her yaş grubundan milyonlarca kişinin farklı türdeki psikolojik rahatsızlıklarında çok başarılı sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Dünyadaki başarılı benzer sonuçları da bizde merkezlerimizde almaktayız. Ege Pozitif Psikoloji Merkezlerimizde EMDR yöntemi ile İzmir genelinde son birkaç yılda binlerce danışanımızda kullandığımız ve çok olumlu sonuçlar aldığımız bir yöntem olmuştur.


İzmir Emdr Terapistlerimiz

Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek

Bayram Şimşek Aile Danışmanı & Emdr Terapisti & Cinsel Terapist  Aliağa, Bergama, Karşıyaka da Ege…

 


Gelişimsel EMDR Tarihçesi

Psikolog Doktor Francine ShapiroPsikolog Doktor Francine Shapiro 1987 yılında, Doktora tezini yazdığı dönemde, istemli göz hareketleriyle beraber rahatsız edici düşünceleri ya da anıları düşündüğünde, bu düşüncelerin bireyde ortaya çıkardığı olumsuz hislerinin azaldığını keşfetmiştir. Bu keşfinin etkinliğini araştırmak adına TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) olan Vietnam gazileriyle, tecavüz ve cinsel istismar mağdurlarıyla 11-53 yaş arasında değişen 22 kişilik bir katılımcıyla çalışma ve araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar sonucunda EMDR’nin travmatik yaşantıların olumsuz etkilerini fazla derecede azalttığını görmüştür. Francine Shapiro psikoloji bilimine yaptığı katkılardan dolayı ‘Uluslararası Sigmund Freud Ödülü’nü almıştır. Sonrasında 2009 yılında travma psikolojisine katkılarından ötürü yine ödül almıştır.

İzmir EMDR terapisi için kessin bir tarih yoktur. Fakat EMDR terapisinin geçmişi izmir’de baya eskiye dayanıyor. EMDR şu an dünyada bir çok kurum ve kuruluş tarafından onaylanan bir terapi tekniğidir. Amerikan Psikiyatri Derneği EMDR’nin etkililiğini onaylamıştır. Dr. David Grand 1993 yılında katıldığı bir konferans sonrası EMDR’ yi tanımıştır. Francine Shapiro tarafından bulunan bu terapi tekniği travmaya bağlı oluşan sorunları ışık hızında iyileştiriyordur. Daha sonra bu tekniği kendi hastalarına uygulamaya başlamıştır ve bunun sonucunda hızlı bir şekilde çok iyi sonuçlar almışlardır. Sonrasında 1999 Marmara Depreminden sonra Türkiye’ye gelip depreme maruz kalmış insanlarla çalışmalar yapmıştır. Bunların hepsini EMDR ile ilgili yazdığı kitapta anlatmıştır. EMDR yöntemiyle sadece üzüntü veren anıların artık üzüntü vermediği değil, her konuda destek sağladığı ve performansı arttırdığını gözlemlemiştir.

Çocuklarda EMDR Nasıldır?  İzmir'de Kimi Tercih Etmeliyim?

Çocukların travmatik olaylarını, kaygı ve korkularını, öz güven ve çekingenlik problemleri ve fobileri, sınav kaygısı, performans kaygısı gibi problemlerde EMDR sıklıkla kullanılan ve başarıya ulaşılan bir terapi tekniğidir. Aynı zamanda İzmir EMDR terapistleri olarak gerek uzman terapistleri ile gerek sağlık altyapısı olsun Çocuklarınızın ruh sağlığı için Ege Pozitif Psikoloji ideal bir kurumdur. İzmir merkez ve ilçelerinde Ege Pozitif Psikoloji çocuklar için kapsamlı bir EMDR terapisi sunmaktadır.

EMDR Terapisi ile sonuç veren psikolojik bozukluklar:

 • Emdr Terapi ve Kaygı Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Depresyon
 • Emdr Terapi ve Rahatsız Edici Anılar
 • Emdr Terapi ve Fobiler
 • Emdr Terapi ve Ağrı Rahatsızlıkları
 • Emdr Terapi ve Stres Kontrolü
 • Emdr Terapi ve Kişilik Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Bağımlılıklar
 • Emdr Terapi ve Beden Algısı Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Cinsel İşlev Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Panik Bozukluğu
 • Emdr Terapi ve Disosiyasyon
 • Emdr Terapi ve Komplike Yas
 • Emdr Terapi ve Kompleks Travma
 • Emdr Terapi ve Davranım Bozuklukları ve Özgüven Sorunları
 • Emdr Terapi ve Migren ve Fantom Ağrı
 • Emdr Terapi ve Yeme Bozuklukları
 • Emdr Terapi ve Cinsel ve/veya Fiziksel Taciz
 • Emdr Terapi ve Vajinismus
 • Emdr Terapi ve Erken Boşalma
 • Emdr Terapi ve Taciz
 • Emdr Terapi ve Bağımlılık

İzmir EMDR İle İlgili Sorulan Sorular

izmir emdr terapisi 1 231x3001) EMDR’nin açılımı nedir? EMDR ne demek?

Eye Movement Desensitization and Reprocessing açılımıdır. Türkçeye bu göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak çevrilir.

2) EMDR’yi kim nasıl buldu?

Doktor Francine Shapiro 1987 yılında tesadüfi olarak bulur. Yürüyüş yaparken aklındaki kötü duygu ve düşüncelerin azaldığını keşfetmiştir. Bunun sonucunda bu sonuca şaşırıp araştırmaya başlamıştır. Yaptığı araştırmalar sonucunda beyne çift yönlü uyarım verildiğinde kötü anıların etkisinin azaldığını fark etmiştir.

3) İzmir EMDR için Tavsiye?                                                  

İzmir’de EMDR terapisi için Psikolog arıyorsanız. Alanında uzman ve deneyimli olmasına önem veriniz. İlk etapta İzmir'de EMDR terapisi yapan psikologlar diye küçük bir araştırma yapın. Böylece kafanızda azda olsa bir şema oluşur. Dilerseniz bu hizmet için Ege Pozitif Psikoloji Psikologlarına da bakabilir ve bizleri yorumlayabilirsiniz

4) EMDR Terapisi nasıl uygulanmaktadır?

Gelen danışanın olumsuz anıları tarandıktan sonra beyne çift yönlü uyarım dediğimiz uyarımlar verilir bunlar ya göz hareketleridir ya dize ya da omuza tık tıklar ya da kulağa verilen seslerdir. Bu olumsuz düşünceler bu çift yönlü uyarımlar sonucunda olumlu bir düşünceyle bağlanır ve kişi artık bu anıya baktığında olumsuz bir şey hissetmez.

5) EMDR ne kadar sürer?

Bu bireye, yaşadığı olumsuz duruma, o olumsuz duruma bakış açısına ve iyileşmek isteyip istemediğine göre farklılık gösterir. EMDR tedavisine merkezimizden alabilirsiniz.

6) EMDR’ yi neden tercih etmeliyim?

Yaşadığınız sıkıntıların derinlerinde ne yatıyor onu öğrenmek için en kökünden temizlemek ve bunu hızla elde etmek için başvurabilirsiniz.

7) EMDR zararlı mıdır?

Herhangi bir zararı olmamasına rağmen bazı travmatik anılar derinlerinde daha farklı travmatik anıların kapısını açmış ve kişi bastırdığı şeylerle yüzleşmek zorunda kalmış olabilir ve seanslardan sonra çok fazla ağlayabilir, başta daha kötü olabilir ama terapiye devam edildiği takdirde iyileşmeler gerçekleşecektir. İnsan yeter ki istesin.

8) EMDR’nin herhangi bir yaş kriteri var mı?

Çocuklara bile uygulanabilen bir yöntem olduğundan dolayı herhangi bir yaşı yoktur.

EMDR Terapisi Fiyatları

Emdr İzmir fiyat ve ücretlerine baktığımızda uzmandan uzmana farklılık göstermektedir. İzmir de emdr terapisi fiyatları 150 Türk Lirası ile 350 tl arasında değişkenlik göstermektedir. Türkiye de diğer şehirler de İstanbul, Bursa, Antalya, Konya, Ankara da da ücretler değişkenlik göstermektedir. Emdr fiyatları, emdr seans ücretleri 2019 – 2020 ücretlendirmeleri; 100 ile 500 TL arasında Türkiye de değişkenlik göstermektedir. Burada Emdr Terapisi seans ücretlerinden ziyade size önerimiz, emdr terapistini iyi seçmeniz, bunun için de en az 4-5 yıllık bir deneyim, ve yetişkin psikoterapisi üzerine çalışan diğer kuram ve terapileri iyi kullanan bir emdr terapisti seçmeniz sizin için daha sağlıklı olur.

İzmir pedagog kadromuzu görmek için tıklayın...

İzmir de Emdr Terapisi Uygulayan Psikologlar

İzmir psikolog ve emdr terapisti açısından Türkiye de en zengin ildir diyebiliriz. İzmir de Emdr terapisi uygulayan psikolog seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir: Emdr uygulaması basitmiş gibi görünen zor ve karmaşık bir yöntemdir. Özellikle diğer bir çok kuramla desteklendiğinde etkililiği çok fazla artmaktadır. Aynı zamanda belli bir tecrübe gerektiren sihirli bir terapi yöntemidir emdr, yani emdr terapisi uygulaması yapan psikolog seçerken, popüler olması, deneyimli olması, bir çok olumlu danışan yorumu olması sizin için daha sağlıklı yol gösterir. İzmir Psikolog tıklayın

Emdr Terapisi Zararları – Yaptıranlar

İzmir Emdr terapisi yaparken insanların sorularından birisi emdr zararları var mı? emdr terapisi zararı ile ilgili elde edilmiş net bir kanıt yoktur. Ancak emdr terapisi yaptırdıktan sonra: baş ağrısı, ağlama, uyku, uykusuzluk, öfke patlamaları, daha kötü hissetme vb. durumlar ilk emdr seanslarının başında bazen olabilmektedir. Çünkü kişi de geçmiş ile ilgili bir çok unutulmuş olumsuz travmalar hatırlandığı için kişi de psikolojik tepkiler oluşur. Ama bu anılar çalışılıp yüzleşilmezse de kişiler psikolojik sorunlardan kurtulamazlar. Ancak bu gibi sorunlar az görünür genelde emdr terapisi yaptıranlar da rahatlama, dinlenme, ferahlık, mutluluk ve huzur duyguları daha fazla yaşanmaktadır.