İzmir Panik Atak Terapisi Merkezi

Panik Atak Terapisi Merkezi Panik Atak Terapisi Merkezi Bayram Şimşek

İzmir Panik Atak Çözümü 

İzmir panik atak tedavisi için profesyonel hizmet veren bir kuruluşuz. Son zamanlarda medyada da gündeme gelmesi ile popülerlik kazanan panik atak nedir? İzmir panik atak tedavisi almak için en doğru merkez ve psikolog nasıl bulunur? Panik atak, panik bozukluk nasıl anlaşılır ve kimlerde görülür? Tüm bu soruların cevabına değineceğiz. Aklınıza takılan sorularınızı Buraya tıklayarak bize iletebilir, yazımızı okumaya devam edebilir ya da İzmir’de panik atak ve panik bozukluk konusunda hizmet veren İzmir Panik Atak Çözüm Merkezlerimize gelerek aklınızdaki soruları sorabilir ve destek alabilirsiniz.

Panik Bozukluk Nedir?  

panik atak izmir 300x251Panik, “aniden gelen güçlü bir korku ve aniden içi kaplayan engellenemez dehşet verici duygu” anlamına gelmektedir. Panik, korku ve endişe her bireyin hayatlarının herhangi bir döneminde karşılaşabilecekleri bir duygudur. Panik atak ise gerçek bir tehlike veya gerçekleşmiş bir tehlike olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösteren yoğun korku atağıdır. Genellikle 5-10 dakika gibi kısa sürelidir ve ataklar halinde yaşanır. Bu ataklar her gün sıklıkla yaşanmaya başladıysa buna “panik bozukluk” denmektedir.

İzmir panik atak rahatsızlığı yapısı gereği bireylerde fobi oluşmasına yol açabilir. Bir çeşit anksiyete bozukluğu diyebiliriz kişilerde tekrarlama olasılığı yaşanabileceği için kişilerin davranışlarında ve düşüncelerinde değişiklikler yaşanmaktadır. Kişi sürekli acaba tekrar yaşayacak mıyım ya da ne zaman ve nerede başına geleceğini bilemediği için sürekli endişe ve korku içinde olabilmektedir. Nitekim izmir ve ilçelerinden bize gelen danışanlarımızın çoğunda bunu tespit ettik. İzmir Panik atak psikologları listesi için tıklayın.

Panik atak ilaçsız bir şekilde, emdr terapisi ve bilişsel davranışçı terapi ile bir daha nüksetmeyecek şekilde kurtulabilirsiniz. Şu ana kadar Ege Pozitif Psikoloji kurumuna gelen tüm panik atak danışanları bir daha hiç panik atak yaşamadı, Ege Pozitif Psikoloji bu konuda %100 başarı elde etmektedir.

 


İzmir En İyi Panik Atak Terapisti ve Psikolog UzmanlarıEge Pozitif Psikoloji Merkezi, Randevu ve Bilgi

Sabit Telefon: 0 232 381 28 32 | Ofis GSM: 0 538 442 93 88

Whatsapp İletişim Hattımız İçin Tıklayınız  Panik Atak Nedir?

Panik atak / bozukluk, günümüzde sıkça görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Kişi beklemediği bir an ve hiçbir sorun sıkıntısı yokken aniden ortaya çıkan bir sorundur. Kişiler; kalp çarpıntısı, göğüste ağrı, çıldırma hissi, ya da baş dönmesi ile belirti gösterir. En sık şikayetler ise; terleme, titreme, bulantı, daralma, çarpıntı, bulantı, diş gıcırdatması ,bedenin çeşitli yerlerinde uyuşma bedensel şikayetlerinin yanında düşünsel olarak; kötü bir şey olacak, delireceğim, ya yine olursa, yoruldum, başıma bir şey gelecek, güvende değilim, hastayım, öleceğim vb. düşünceler geçer aklından. Hastalar genelde ne zaman panik atak geçireceklerini bilmediklerinden sosyal hayatlarında sürekli bir kaygı, endişe ve ya yine olursa (beklenti anksiyetesi) içerisinde yaşar. Gerçek bir tedavi için psikolojik destek almak asıl çözümdür. Fakat o noktaya gelebilmek için önce kendi kendine semptomları bilmek ve yardım ipuçlarını anlamak gereklidir.

Panik Atakta Korku ve Kaygının Beden Belirtileri

Kişi, günlük yaşantısında hiçbir neden ya da tehlike belirtisi yokken, nefes alamama, sanki nefesi yetmiyor hissi, kalp çarpıntısı, göğüste daralma, kolda uyuşma, kaslarda gerilme, terleme, titreme, ateş basması, midede sıkışma, kontrolü kaybedip delirme ve çıldırma korkusu ile fenalaşıp panik atak yaşayabilir. Her an kötü bir şey olacakmışcasına beliren yoğun kaygı ve korku hali ile; kalp krizi geçirme hissi, boğulma vb. ile sanki ölümün habercisi olarak algılanabilmektedir. Bir çok bedensel ve düşünsel belirti ile ortaya çıkan yoğun korku durumu panik atak olarak isimlendirilir. Panik atak aslında beden de var olan koruma sistemini tehlike var zannedip sistemin yanlış bir tetikleyici ile komple alarma geçmesidir. İnsanlar bir panik atak saldırısını tarif ettiklerinde sık sık şöyle tarifte bulunurlar: "Kalp krizi geçiriyormuşum gibi hissettim ve nefes alamıyordum . " Ancak herkes panik atak anlarında farklı semptomlar da yaşayabilmektedir. Panik atakların çoğu 30 dakikadan az sürer - ortalama 10-15 dakika kadar sürmektedir - ancak bazı semptomlar çok daha uzun sürebilir. Bu süre zarfında, atak geçene kadar kişi bulunulan ortam ve zamandan kaçma ihtiyacı duyar.

Ortalama bir panik atak süresi bu rahatsızlığı olmayan bir kişi için uzun bir süre gibi görünmese de, atak geçiren kişi için tam anlamıyla sonsuzmuş gibi hissettirir.

Panik Atak Geçirdim, Panik Bozukluk Rahatsızlığına mı Sahibim?

Hayır. Her panik atak geçiren kişi de panik bozukluk olacak diye bir gerekçe yoktur. Hatta çoğu birey hayatında bir ya da iki kez panik atak geçirebilmektedir. Bir üniversitenin araştırmalarına göre görüşülen kişilerin %23’ü panik atak yaşanmış olduğunu belirtmiştir. %3 ise panik bozukluğa sahip kişilerdir. Bu bağlamda Panik atak ve panik bozukluğun tanımını yapacak olursak, panik atak, bir an boyunca yaşanan korku nöbeti olarak tanımlanırken, panik bozukluk ise bu atakların tekrarlaması halidir.  Panik atak tek başına yaşanan bir rahatsızlık değildir. Tek bir atak ya da seyrek ataklar, depresyonun bir parçası olabilir veya sosyal fobi durumunda kişi korktuğu bir olay ile karşılaştığında, bunları yaşayabilir çünkü atak, heyecan durumunun abartılı yaşanmasıdır. Bu yüzden tanıyı psikiyatri uzmanın koyması gereklidir.

İzmir Panik atak nöbeti geçiren kişilerin yaşadıkları anları örnekle açıklayacak olursak;

‘Ne zaman yaşayacağımı bilmiyorum, dışarı çıktığım zaman ya da gittiğim her yerde ya tekrar nöbet geçirirsem ne yapacağımı düşünüyorum. Sürekli panik ve endişe içerisindeyim.’

‘Dersteyken kalp atışlarımın hızlandığını hissettim sanki birden nefesim kesildi. O an kalp krizi geçirdiğimi düşünmeye başladım daha çok panikledim. Hemen üniversitenin aciline gittim. Doktor kalbimle ilgili bir sorun olmadığını söyledi.’

panik yapma 300x80

Panik Bozuklukta Nasıl Sorunlar Yaşanmaktadır?

İzmir panik atak geçiren çoğu kişinin başta tansiyonu yükselir o an kalp krizi geçirip ölebileceğini düşünmektedirler. Bir panik atak krizi veya daha fazlası, panik ataklar, yaşanmaması gereken en korkunç deneyimlerden biri olabilir. Bu panik atakların şiddeti, yalnızca birkaç dakika süren ani bir korku dalgalanmasından kalp krizini taklit eden kalp çarpıntısı ve nefes darlığına kadar değişebilir. Büyük bir edişe ve korku yaşan bu kişiler bir an önce hastaneye giderler. Birçok kişi doktoru gördükten sonra rahatlamaya ve yaşadıkları fiziksel belirtilerin geçtiklerini söylemektedirler. Yaşanan panik atak nöbetinden sonraki birkaç gün birey kendini depresif hissedebilir. Sese ve ışığa karşı daha hassas olabilir, kalabalık yerlerde bulunmak istemeye bilirler. Ancak panik atakların insanı bu kadar zayıf hissettiren etkisi sadece ortaya çıkan semptomlar değildir. İnsanın hayatın kontrolünü kaybettiğine dair duygusudur. Neden bir panik atak yaşadığınızı veya bir sonraki saldırının ne zaman ve nerede sizi bulunabileceğini bilmemek, hayatın günlük görevlerini zorlaştırabilir.

Panik ataklar ile emin olunan şudur ki, atakların önce şiddetini, sonra tamamen ortadan kaldırmak için atabileceğiniz pek çok tedavi yöntemi ve adım vardır. Ege Pozitif Psikoloji merkezlerimizde anksiyete ve panik atak konusunda uzman psikologlarımızın hastaları ile olan  çalışmalarında anksiyete ve panik atakları yönetmek için kesin ve bir daha panik atakları geri getirmeyen tedaviler uygulamaktadır.

DSM-4’e göre Panik atak tanı ölçütleri şu şekilde belirlenmiştir;

Panik atak belirtileri kişiden kişiye ve hatta ataktan atağa değişebilir. Bilişsel davranışçı terapi konusunda uzman psikolog ve psikiyatristlerimiz, panik atakların bu yüzden yanıltıcı olabileceğini söylemektedirler.

Panik atak sırasında;

 • Çarpıntı (kalbin yerinden çıkacak kadar hızlı attığını hissetme),
 • Nefes darlığı. Birçok insan bunu hiperventilasyon (aşırı nefes alma) sendromu olarak deneyimlemektedir. Bu panik atak krizi yaşayan kimseler de daha çok boğulma hissi yaşıyormuş gibi bir durum hissetmektedir.
 • Terleme,
 • Titreme,
 • Soluğun kesilmesi,
 • Göğüs ağrısı (göğsünün sıkıştığını hissetme), ‌göğüs de baskı hissi,
 • Bulantı (o an kusma isteğinin gelmesi),
 • Karın ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • El ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma hissi,
 • Bayılacak gibi hissetme, dizlerin çözülmesi, andan kopukluk hissetme,
 • Sersemlik, kendini ve çevreyi başka türlü algılamak ya da algılayamamak( o an her şey bulanıklaşır ve gözünde küçülmeye başlayabilir),
 • Sanki her an çökecekmiş gibi zayıf, savunmasız hissetme,
 • Çıldıracak gibi hissetme (aklını kaybedecekmiş gibi hissetme)
 • Ölüm korkusu ( çeşitli sebeplerden dolayı öleceğini düşünme ya da yakın olduğu insanların ölmesinden korkma duygusunu yoğun olarak yaşama),
 • Uyuşma, üşüme veya ateş basmaları yaşanabilir.
En İlgi Çeken Panik Atak Belirtisi

Belirtilerden en sık yaşananları çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi ve göğüs ağrısıdır. Ayrıca panik atağın özelliklerinden biride nerede ve ne zaman ortaya çıkacağının bilinmemesidir. Aniden ortaya çıkar, 10 dakikada en yüksek seviyesine çıkar ve genellikle 15 dakika içinde sonlanır. Her zaman olmasa da bazen uyku sorunları ve panik duygusuyla uykudan uyanma durumları yaşanabilir. Panik atak geçiren kişiler kendilerini çaresiz hissedebilmekte ne yapacaklarını bilememektedirler. Panik bozukluk kişiye yüksek seviyede anksiyete yaşatmaktadır. Diğer bireylere göre çok daha fazla stres altındadırlar. Bu durumu yaşamak istemeyenler için kararlı bir şekilde bu rahatsızlığı yenebileceğine inanmalı ve bir uzmandan yardım almalıdır.

Eğer bu sıkıntılardan biri veya birkaç tanesini yaşıyorsanız ve Panik Atağa Nasıl Engel Olabilirim? diye düşünüyorsanız İzmir de panik atak yaşan kişilere yardımcı olabilecek uzman kişileri araştırabilirsiniz. Bu alanda uzman kişiler panik atak anında kişilerin ne yapmaları gerektiği ve nasıl doğru nefes alabilecekleri hakkında bilgi verilmekte ve kişiye göre en uygun teknikleri ve terapi yöntemlerini belirlemektedirler. Panik atak psikologları listesi için tıklayın.

Panik Atak Kimlerde Görülür?

Panik atak yaşıyorsanız, panik bozukluğu denen bir tür anksiyete bozukluğunuz olabilir. Gelişmiş ülkeler olarak bilenen toplumlarda bu bozukluğun toplumdaki yetişkinlerin neredeyse yüzde beşini etkilediği tahmin edilmektedir. Bunun anlamı yetişkin toplumunu oluşturan kesimin yüzde beşinin hayatlarının bir döneminde panik atak bozukluğunu şiddetli veya hafif yaşadığı veya yaşayacağı demektir. Panik atak erkeklerin %2 kadınların ise %5’de görülmektedir. Panik atak, en çok 20-40 yaşlardaki kadınlarda, şehirde yaşayanlar, aşırı koruyucu ve kontrolcü ailelerde büyüyenler bireylerde yaşanma olasılığı daha yüksektir. Sosyal fobi ve çekingen kişiliğe sahip insanlar da yaşanma olasılığı daha yüksektir.

İzmir’de hizmet veren Ege Pozitif Psikoloji kurucusu Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek panik atak tedavisi için aklınıza takılan soruları değerlendiriyor.

Bir Panik Atak Sırasında Atağı Durdurmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Tam anlamıyla bir panik atak geçirirken, bunu durdurmak zor olabilir. Panik Atak uzmanı psikologlar, bunun bu kadar zor olmasının nedeninin fiziksel semptomların aslında daha da fazla paniğe kapılmanıza neden olması olarak açıklıyorlar. İlk panik atağınızdan sonra psikolojik bir yardım almaya başladıysanız, panik atak durumundan artık eminseniz . Ve semptomların ortaya çıkmasının altında başka fiziksel tıbbi sorunların yokluğundan eminseniz tekrar edecek diğer panik ataklarda, ilk anda kendinize iyi olacağınızı söylemeye çalışmak ve bu sözlerde ısrarlı ve inançlı olmak yararlı olacaktır. Panik atak sırasında “zihniniz size oyun oynayabilir” ve fiziksel semptomlar yüzünden ölüyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Ancak kendinize iyi olacağınızı söylerseniz, kendinizi sakinleştirmenize yardımcı olabilirsiniz. Panik atak yaşadığınızda, nefeslerinizi yavaşlatmak için bir takım çalışmalar öneririz. Bu çalışmaların ilki geriye doğru sayarak ve yavaş, derin nefesler almak ile başlamaktır.

Atak sırasında nefesleriniz yetmiyor gibi ve havanız bitiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu nedenle şu adımları yapabilirsiniz:

 • Derin nefes alarak başlayın.
 • Nefes alırken, nefes alışverişinizi uzatmanız yararlı olur. Bunun için içinizden veya yüksek sesle yaklaşık 5-6 saniye sayın.
 • Ağız yerine burnunuzdan nefes almanız da önemlidir.
 • Ardından nefesinizi yaklaşık 7-8 saniye de verin.
 • Atak sırasında bu yöntemi birkaç kez tekrarlayın.
 • Nefes egzersizlerini kuvvetlendirmek için vücut gevşeme teknikleri içinde çalışabilirsiniz. Vücudunuzun rahatlaması için duygularınız ve enerjinizi tek bir noktaya odaklanmayı öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Panik Bozuklukta Risk faktörleri Nelerdir ve Panik Atağı Hangi Durumlar Tetiklemektedir?

Sorumuzu şu şekilde de sorabiliriz. Kimler paniğe daha yatkın olabilir?

 • Aile bireylerinde veya birinci derece akrabalardan birinde panik bozukluğu ya da başka anksiyete bozukluğu olanlar,
 • Düşünce veya duyguları çok fazla dışarıya yansıtamayan ‘içine kapanık’ kişiler
 • Alkol veya başka bağımlılık yapan maddeleri yatkınlığı veya bağımlılığı olanlar,
 • Geçmişte anksiyete bozukluğu veya depresyon gibi rahatsızlıklar geçirmiş olmak,
 • Sosyal fobi veya başka bir fobisi olan bireyler
 • Öfkesini, kızgınlığını dışarıya yansıtamayan bireyler
 • Sıkıntılı, aceleci, telaşlı ve mükemmeliyetçi kişiler…

Panik Bozuklukta Tedavi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir panik atak kesinlikle kontrol altına alınabilir bir rahatsızlıktır. Panik Atak Tedavisinde İlaç kullanmak gerekli mi? İzmir panik atak tedavisinde İlaç kullanmadan tedavi olabilir miyim? Psikoterapi yöntemleri ile az öncede bahsedildiği gibi bilişsel–davranışsal terapi yöntemidir. Panik bozukluğu ve atakların tedavisinde başarılı olduğu kanıtlanmış bir psikoterapi tekniği olan Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT) terapilerinden de faydalanmaktayız. Bu terapi türü, düşüncelerimizin nasıl hissettiğimiz ve ne yaptığımızın üzerindeki önemli rolünü vurgular.

Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT) size kaygıya neden olan durumlara yeni düşünme, hareket etme ve tepki verme yolları öğretir. Ayrıca, panik ataklara nasıl farklı bakılacağını öğretir ve kaygıyı azaltmanın yollarını gösterir. Ayrıca, panik ataklara neden olan sağlıksız düşünceleri ve davranışları nasıl değiştireceğinizi bu terapiler sırasında öğrenebilirsiniz.

Bu tedavi tercihlerinin dışında psikoterapi, maruz kalma terapisi, ilaçlar veya EMDR terapi yöntemleri ile mümkündür. Konuşma terapisi olarak adlandırılan psikoterapi, panik ataklarınızı neden yaşadığınıza dair konacak teşhisi ve bu atakların günlük ve sosyal hayatınızı ne şekilde etkileyeceğini görmek ve anlamak için yararlıdır. Psikologlar kişinin yaşadığı rahatsızlığa göre en uygun yöntemi belirleyecektir. İzmir Panik atak tedavisinde merkezimizde en sık tedavi uygulama şekilleri; Bilişsel-Davranışçı terapi, İlaç tedavisi, EMDR terapidir.

Ege Pozitif Psikoloji merkezlerimizde panik atak uzmanı psikolog ve terapistlerimiz ayrıca semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olacak stratejiler geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır.

İzmir Panik Atak Bilişsel-Davranışsal Terapi:

Panik atak bilişsel terapi çok sık beraber anılan bir ikilidir. Panik atak bir kaygı bozukluğu olduğu için psikoterapi ile iyileşebilir. Panik atak ile yapılan bilimsel çalışmalar bilişsel (kognitif) davranışçı terapinin danışanlarda iyileşmede çok etkili bir terapi yöntemi olduğunu kanıtlamıştır. Çoğu zaman sadece ilaç tedavisi ile panik atağın geçmesi mümkün olmamakta, ilaç panik atak geçirenlerde korku ve kaygıyı duygusunun yoğunluğunda azaltmaya neden olsa da tekrarlamasını önleyemediği görülmüştür. Panik atağın iyileşmesi için kişilerin olaylar karşısında düşüncelerini, davranışlarını yönetip bakış açısında değişimlere yol açarak duygu ve davranışlarında ki kontrolü eline alması gerekmektedir. Bilişsel davranışçı terapi danışanların düşünce yapılanmalarını ele alarak bunu yeniden yapılandırmak üzere kurulmuş olan etkili bir terapi tekniğidir.

Panik bozukluğun terapisinde en önemli yapı danışanı psiko-eğitim ile bilgilendirmektir. Kişiye panik atağın doğası nasıl olduğu, belirtileri, tetikleyicileri vb. ayrıntılı anlatılır. Kişi aslında her atakta kalp krizi geçirdiğini düşünmek yerine bu durumu kontrol altına almayı, aslında koşunca da kalbin hızlandığını bunun kalp krizine yol açmadığını görmesini sağlanır. Bilişsel davranışçı terapide (BDT) kaygıya yol açan düşünce yapıları ele alınır. Çoğu panik atak belirtisinin aslında yanlış yorumlandığı, felaketleştirildiği gösterilir. Bilişsel terapi ile panik atak da ortaya çıkan düşünce kalıpları yeniden yapılandırılır. İlaçsız panik atak tedavisi İzmir için doğru yerdesiniz.

Bilişsel davranışçı terapinin davranışçı yönteminde ise aslında kişiler panik atakları, bir şeylerle çok meşgul olduklarında, kafalarında başka sorun ya da başka düşünceler olduğunda atak yaşamadıklarını görürler. Davranışçı terapi ile aslında gevşeme, meşguliyet, baş etme kartlar vb ile panik atak kontrol altında alınır.

Bu tedavi yönteminde iki amaç vardır:
 1. Hastanın, Panik Atağı belirtileri hakkındaki  yanlış bilgi ve inanışlarının düzeltmek ve hastanın bu belirtilerle baş edebilmesinin öğretmek.
 2. Panik Atağı geleceğinden korktuğu için tek başına bulunmaktan kaçındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar karşılaştırılması böylece   korkularını yenebilmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

Panik Atak İlaç Tedavisi İzmir:

Panik Bozukluğunun ilaç tedavisinde, beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek Panik Ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Son yıllarda yürütülen çalışmalarla birlikte Panik Atak tedavisinde önemli gelişmeler de yaşanmıştır. Trisiklik antidepresan ve benzodiazepinler panik atak tedavisine yardımcı olan ilaçlardandır. Fakat en etkili ve doğru sonuca ulaşmak için, diğer hastalıklarda olduğu gibi bir psikologa danışmak doğru olacaktır.

Hekim ilacın dozajını hastanın ihtiyacına uygun olarak belirleyecek en doğru kişidir. Bazı panik atak hastaları belli bir noktadan sonra ilaç kullanmak istemiyor, çünkü 5 yıldır, 10 yıldır ilaç tedavisi görmüş ve ilacı her bıraktığında halen atakları devam eden danışanlar, ya da ilaçlara rağmen atak geçirmeye devam eden kişiler ilaçsız panik atak tedavisi var mı? diye araştırmaya başlıyor. ilaçsız panik atağın çözümü de var aslında, bilişsel davranışçı terapi ve emdr terapisi ilaçsız bir şekilde bu sorunla başedip, sonra da bir daha yaşamaz hale gelebilirsiniz. Panik atak psikologları listesi için tıklayın.

İzmir Panik Atak Tedavisi İçin EMDR Terapisi:

Bilişsel-Davranışçı terapinin dışında EMDR tekniği oldukça etkili olabilecek bir tekniktir. EMDR ,Türkçe açılımıyla ’göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme’ güçlü bir psikoterapi yöntemidir. EMDR rahatsız eden, acı veren anıyı unutturmaz. Fakat terapi uygulandıktan sonra bu yaşanan acı sonrasında hissedilen öfke, korku, endişe,kaygı gibi duygulara karşı duyarsızlaştırılır. Bu teknik ile hastanın panik atak belirtilerine duyarsızlaşması amaçlanmaktadır.

Panik atak terapisinde ilaçsız olarak en etkili işe yarayan yöntemdir. Kişinin panik atak yaşama nedeni geçmişte yaşadığı bir çok olumsuz anı ve travmalardır. Sürekli ölümler, hastalıklar, kanser vakaları, aile içinde kalp krizinden ölenler, deprem vb. travmatik olaylar panik atağın bir nedenidir. Diğer neden aile de birinci derece ki kişilerde evhamlı, panik atağı olan, aşırı koruyucu olan kişiler, 3. nedense aile içi şiddet, babanın pasif korumaması kişide panik atağa neden olur. Panik atak tedavisinde emdr terapisi çok etkili olma nedeni, panik bozukluğa yol açan bir çok travmadır. Bu travmalar emdr terapisiyle düzelince panik atakda ortadan kalkar.

Şunu unutmayın İzmir panik atak tedavisi için psikolog arıyorsanız, alanında uzman, deneyimli, bir çok psikoterapi yöntemini kullanmasını bilen, yıllarca panik bozukluk sorunlarıyla çalışmış bir uzman tercih etmeniz sizi hem zamandan hemde bir daha panik atak yaşamayacak şekilde destekleyecektir. Ege Pozitif Psikoloji 14 yıldır İzmir de panik atak danışanlarına hizmet vermiş, tecrübeli kadrosuyla İzmir’in 5 farklı ilçesinde pedagog, aile terapisti ve uzman psikologlar ile yanınızda. Ömür boyun panik olarak yaşamak zorunda değilsiniz. Gelin üstünüzde ki yükten sizi kurtaralım.

Panik Atak Anlarını Azaltmak İçin Yapılabilecek Uygulamalar ve Egzersizler Nelerdir?

Panik Atak kesin çözümü psikolog ve terapistler eşliğinde yapılan uygulamalardır. Bu tip terapileri uzman bir psikolog ile beraber yapmanın önemi büyüktür. Fakat kısa terapi programından henüz yararlanmaya başlamadıysanız panik atak durumu için kullanabileceğiniz püf noktaları şu şekilde paylaşabiliriz. Bu panik atak tetikleyicilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır:

Panik atak yaşayabilen kişiler bu durum içinde olmadıkları zamanda olacakları zaman için hazırlık yapmayı tercih edebilir. Düzenli olarak yapılan meditasyonlar, ağır olmayan yoga hareketleri, nefes egzersizleri ile birleştirilirse panik atak durumlarında vücutlarının kontrollerini daha kolay almalarını sağlayabilir. Bu bileşke teknikler, panik atak sırasında zihnin, normal vücut seyrine ve yapılması gereken tekniklere daha hızlı erişmesine de yardımcı olur.

Panik atağı başlattığını düşündüğünüz hisleri bir kağıda yazmak onları hatırlamanızı ve üzerinde düşünmenizi kolaylaştırır. Kendinizi endişeli ve huzursuz hissettiğiniz tüm anlarda yanınızda bir kağıt kalem olması yararlı olacaktır.

Günlük tutmakta sakin anlarınızda düşüncelerinizi birleştirmeye yararlı olan egzrsizlerden biridir. Günlük hayat içinde yaşanılan olumsuz anlarda gelişen düşüncelerin farkına varamayız. Sakin bir zihin ile bunları bir yere yazmak ne ile uğraştığınızı anlamaya yardımcı olabilir. Bu, içsel negatif düşüncelerin zihninizde nasıl olumsuzluklara rol oynadığını görmenize yardımcı olabilir. Her gün tekrar edeceğiniz nefes egzersizleri de daha berrak bir düşünce yapısı için yararlı olacaktır. Bu yararlı nefes teknikleri panik atak durumu yaşayan biri olun veya olmayın hayatınızın her aşamasında yararlı olan tekniklerdir. Panik atak geçirmediğiniz zamanlarda bile günlük nefes egzersizleri üzerinde çalışmak bir panik atak durumunda kontrolü daha hızlı kazanmanıza da yardımcı olur. Nefesinizle daha uyumlu olduğunuzda, kendinizin daha fazla farkına varabilirsiniz.

Panik Atak Sizi Öldürür Mü?

Bilmelisiniz ki panik atak, kalp krizi veya başka ciddi bir durum gibi hissedilse de ölmenize neden olmaz. Ancak panik ataklar ciddidir ve uzman bir tedaviyi gerektirir. Kendinizi bu semptomlardan herhangi birini düzenli olarak yaşıyor bulursanız, daha fazla yardım için İzmir'de yaşıyorsanız İzmir merkez ve ilçelerinde panik atak çözüm merkezi olarak hizmet veren Ege Pozitif Psikoloji Merkezlerine başvurabilirsiniz. İzmirlilere panik atak konusunda uzun yıllardır %100 başarı ile kesin çözümler sunan uzman psikolog ve terapistlerimiz ile size en uygun teşhis ve tedavi için her zaman yanınızda olacağımıza emin olabilirsiniz.

Online Panik Atak Tedavisi

Corona yani covid-19 sonrası panik atak ve kaygı bozukluğuna yatkınlığı olan kişilerde oluşan yeni bir terapi yöntemi online panik atak tedavisi olur mu? Aslında olur, online görüşme görüntülü bir şekilde, skype, zoom, whatsapp dan yapılabilmektedir. Evden çıkamadığınız için online olarak terapi yapmak bazen daha sağlıklı olabilmektedir.