Çocuklarda Kaka Tutma Problemi

Çocuklarda Kaka Tutma Problemi

Kaka tutma problemi çocuklarda tuvalet eğitimi sırasında sıklıkla görülen bir durumdur. Çocuğum 4 gündür kaka yapmıyor. 2.5 yaşındaki kızım kaka tutuyor gibi problemler ile karşılaşıyoruz.Bazen tuvalet eğitimi verilmeden öncede görülebilir yani daha bez kullanılıyorken burada fizyolojik bir rahatsızlıktan da kaynaklanabilir öncelikle bir doktora başvurulmalıdır.  Bunun dışında tuvalet eğitimine geçildiği zamanda bu problem görülebilir. Normalde yapıyorken tuvalet alışkanlığı kazandırmaya başladıktan sonra bu problem görülebilir. Burada tutumlara dikkat edilmelidir. Tuvalet eğitimi çok önemli bir süreçtir. Çocuğun bu duruma gelişimsel olarak ta hazır olması gerekir doğru zamanın seçilmesi önemlidir bu açıdan. Eğer çok zorlanıyorsa ısrarcı bir tutum yerine doğru zaman beklenmelidir. Israrcı tutumlar kaka tutmaya neden olabilir. Çocuk kendi kontrol edebildiği mesajını vermek istiyor olabilir. Otoriter ve sert tutumlarda kaka tutmasına neden olabilir. Çocuğa çiş ya da kakasını kaçırdığı zaman kızmak, azarlamak, ona pis olduğu imajını vermekte bu soruna neden olabilir. İzmir pedagog için tıklayınız.

Kaka Tutma Nedenleri

Bunlar dışında  çocuk tuvaletten korkuyor olabilir ya da kakasının  büyüklüğünden, kokusundan rahatsız olduğu için tutuyor olabilir. Neden kaka tuttuğunu bulmak bunu nedenini araştırmak gerekiyor. Bunun için çocuğu azarlamadan onunla konuşarak sorunun nedenine inilmelidir.  Çocuk için var olan stres faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. Bu tarz durumlarda bu soruna neden olabilir. Anne – baba tutumları ya da evde tartışma ve gergin bir ortam varsa bunlar çocuğun stresini arttırabilir. Tuvaletten sürekli bahsetmek, çocuğu sürekli bu konuda uyarmak “geldi mi, gelirse söyle, hadi tuvalete gidelim tuvaletini yap” gibi çocuk demeden dışarıdan sürekli ona uyarıların gelmesi de onu rahatsız edebilir.

Beslenmesine dikkat edilmesi gerekir tükettiği gıdalar da bu soruna neden olabilir. Lifli gıdalar tüketilebilir daha sıvı gıdaların tüketilmesi de yine bu soruna çözüm olabilir. En azından kakasının yumuşamasını ve ağrısız bir şekilde dana rahat yapabilmesini sağlar. Buda eğer var ise tuvalete karşı olan korkusunu giderebilir.

Kaka Tutma Problemi İçin Neler Yapılabilir?

Çocuğa doğru tuvalet eğitimi verilerek tuvalet alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bunun içinde doğrusunu bilmek gerekir. Eğer ki tuvalet eğitiminde bir problem yoksa tuvaletten ya da kakasından herhangi bir korkusu yoksa ya da bu sorunlar çözüldüğü halde bu durum devam ediyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Eğer İzmir şehrine yakın bir konumdaysanız çocuklarda kaka tutma problemi üzerine terapi uygulayan psikolog ve pedagoglarımıza danışmak için tıklayınız.

Pedagog Kadromuz