Psikolog İş İlanları

İZMİR PSİKOLOG İŞ İLANLARI

Psikolog, üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olan bireylere verilen bir unvandır. Bu unvanla devlet veya özel sektör fark etmeksizin pek çok alanda çalışılabilmektedir. Çalışma alanı çok geniş olsa da ne yazık ki her yıl mezun olan binlerce öğrenciyle birlikte iş bulma olanakları kısıtlı hale gelmektedir. Şu an mezun olan bir sürü psikolog aktif iş arayışı içindedir. Öğrenciler bile mezun olmadan önce psikoloji mezunu iş ilanları sayfalarını araştırmaktadır. İş için sıklıkla başvurulan yerler arasında devlet kurumları, özel danışmanlık merkezleri, özel eğitim merkezleri, sivil toplum kuruluşları yer almaktadır. Her yıl bir sürü psikolog mezunu veren şehirlerimizden birisi de İzmir’dir. Neyse ki en büyük ve gelişmiş şehirlerimizden birisi olması dolayısıyla yeni mezun olan psikologlara çeşitli iş imkanları sağlamaktadır. Bu yüzden İzmir’de psikolog iş ilanları internette sıkça aratılan kelimelerdir. Bunların dışında Manisa’da da psikolog iş ilanları oldukça rağbet görmektedir. Indeed, elemanonline gibi siteler en fazla İzmir psikolog iş ilanı aratılan ve en çok kullanılan sitelerdir.

ARTILARI VE EKSİLERİYLE DEVLETTE PSİKOLOG OLARAK ÇALIŞMAK

Devlete ait hemen hemen her kurumda psikolog çalışabilmektedir. Bu kurumlar arasında adliye, huzurevleri, bakanlıklar, hastaneler, hapishaneler, belediyeler, rehabilitasyon merkezleri yer almaktadır. Bu pozisyonlara belirli bir sınav sonucu alım yapılmaktadır. KPSS ile atanan psikolog çalıştığı kuruma göre farklı görevler üstlenmektedir. Devlette psikologların maaşları ortalama 4300 tl civarıdır. Özel sektör ile karşılaştırıldığında bu durum devlette çalışmanın bir artısı olarak kabul edilebilir. Özel sektörde ancak iyice uzmanlaşmış, kendi işini kurmuş bir psikolog iyi para kazanabilir. Bir diğer artı; devlette iş saatleri ve tatil günleri belirli ve bir düzen içerisindedir. Ayrıca devlette çalışarak kamu personeli olmanın getirmiş olduğu fırsatlardan yararlanılabilir. İzmir’de klinik psikolog iş ilanı arayanlar için hastaneler uygun bir çalışma ortamıdır.

HER YÖNÜYLE DANIŞMANLIK MERKEZİNDE PSİKOLOG OLMAK

Danışmanlık merkezleri psikolojinin içindeki kuram ve tekniklerin en çok uygulandığı, insanlarla bireysel ilgilenilen, terapi sürecinin yürütüldüğü bir çalışma ortamıdır. İzmir’de pek çok danışmanlık merkezi bulunmaktadır. Danışmanlık merkezleri özgeçmiş yoluyla iş alımı gerçekleştirmektedir. Bunun dışında kimi danışmanlık merkezleri gelen stajyer psikologları çalışma şeklini beğendiği taktirde mezun olduktan sonra kurumuna almaktadır. Bizim kurumumuz Ege Pozitif Psikoloji’de de daha önce stajyer olarak aldığımız, şu an ekibimizin bir parçası olan psikologlarımız bulunmaktadır. Danışmanlık merkezleri gibi özel kurumların verdiği ücret sistemleri farklılık gösterebilir. Kimi danışmanlık merkezleri komisyon ile çalışırken kimileri maaş ile ödeme yapmaktadır. İzmir çeşitli insanları barındıran büyük bir şehir olarak pek çok danışmanlık merkezine sahiptir ve İzmir’de danışmanlık merkezinde çalışan bir psikolog için bu durum hem avantajlı hem dezavantajlı olabilir. Danışmanlık merkezlerinde çalışmanın avantajları arasında istediğin alan ve yaş grubuyla birebir çalışma fırsatı yakalamak, öğrendiğin bilgi ve teknikleri birebir uygulama fırsatı bulmak, çalışma saatlerinin esnek ve ayarlanabilir olması, kendini alanda daha da geliştirebilme imkanı sunması, daha çeşitli deneyimler edinebilme şansı tanıması sayılabilir. Dezavantajları arasında düzenli ve garanti bir gelirin olmaması, danışmanlık merkezinde çalışabilecek yetkinliğe ulaşmak için pek çok eğitim alınması gerektiği ve bu eğitimlerin çok pahalı olması sayılabilir.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDA PSİKOLOG OLMAK İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Yeşilay, Unicef, TEGV ve kimi dernekler bünyesinde psikolog veya psikolojik danışman çalıştırmaktadır. Psikologlar burada öğrenciler, mülteciler, çocuklar, bağımlı kişilerle ilgilenmektedir. Danışmanlık merkezleri gibi bilgili ve donanımlı olmayı gerektiren aksi takdirde zor bir süreç olabilecek bir çalışma ortamıdır. Alınan maaşlar kuruluşa göre farklılık gösterir.

ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDE PSİKOLOG OLMAK

Özel eğitim merkezleri genellikle özel eğitim öğretmenlerinin ön plana çıktığı çalışma ortamlarıdır. Lakin bu kurumlarda da psikolog ve psikolojik danışman da olması gerekmektedir. Özel eğitimin kapsamına aldığı otizm, down sendromu, bedensel veya zihinsel engel, üstün yetenekli bireylerle birlikte çalışırlar. Özel kurumlar olduğu için ücret değişiklik göstermekle birlikte yeni mezun olan psikolog veya psikolojik danışmanlar genellikle asgari ücret almaktadır. Sabır ve çaba gerektiren bir çalışma alanıdır. Yeni mezunlar için zor ve yorucu olabilir. Tüm bunların dışında psikologları çok gördüğümüz yerlerden bazıları da belediyeler ve mahkemelerdir. Belediyelerde psikolog iş ilanı için yine KPSS’ye girmeniz gerekmektedir. Çalışma koşulları diğer kamu kurumlarıyla benzerdir. Belediyeler tarafından halka sağlanan ücretsiz psikolojik destek amacıyla görev alırlar. Devlet veya özel sektör fark etmeksizin İzmir psikolog iş ilanları İŞKUR bünyesinde yayımlanır. Aktif psikolog iş arayışı içindeyseniz İŞKUR’u takip edebilirsiniz. Psikolog ve pdr mezunlarının en rahat iş bulabileceği yerler; İzmir, istanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Trabzon, Adana, Konya, Manisa, Aydın, Mersin, Samsun, Erzurum, Kocaeli, Eskişehir ve Kayseri gibi büyük şehirlerde iş olanakları daha kolay olmaktadır.