Psikoloji Gönüllü Staj Başvurusu

İzmir Stajyer Psikolog İzmir, içinde birçok üniversite barındırması itibariyle psikoloji öğrencilerinin de yoğunlukta olduğu bir şehirdir. Bunun yanında psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü de psikolojiyle ilgili üniversitelerde açılan ayrı bir alt alandır. Tüm bunları topladığımızda psikoloji ile ilgilenen pek çok öğrenci olduğunu görebiliriz. Bu yüzden İzmir stajyer psikolog arayışının en fazla olduğu illerimizden biridir. Lisans eğitimi boyunca birkaç ders dışında verilen dersler çoğunlukla teorik bilgilerden oluşmaktadır. Özellikle ilk 3 sene, öğrenciler psikoloji biliminin teorik kısmıyla ilgili bilgiler almakta ancak bir veya iki zorunlu staja sahip olmaktadır. Oysa psikoloji, çalışma ve uygulama alanı geniş bir bilimdir. Mezun psikolog veya psikolojik danışmanların okul veya hastane dışında çalışabilecekleri çeşitli ortamlar da vardır. Bunlar danışmanlık merkezleri, kreşler, özel eğitim merkezleri, sivil toplum kuruluşları olabilir. Bu yüzden farklı kurumlarda gönüllü stajyer psikolog, stajyer psikolojik danışman olmak öğrencilere mezun olduktan sonra avantaj sağlamaktadır. Özel kurumların dışında öğrenciler, devlet bünyesinde de staj yapabilirler. Adliyede stajyer psikolog, hastanede stajyer psikolog veya cezaevinde de stajyer psikolog olarak görev alabilirsiniz. Ayrıca saydığımız çalışma alanlarına bakıldığında PDR ve Psikolojinin staj imkanları fazladır diyebiliriz. Mezun olan veya mezun olmak üzere olan öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri, öğrendikleri teorik bilgilere canlı şahit olma fırsatı yakalayabilecekleri, ilerde nasıl bir ortamda kimlerle çalışmak istediklerine karar verebilecekleri, mesleklerinin çalışma standartlarını ve koşullarını görebilecekleri kısacası iş hayatına hazırlık yapabilecekleri en önemli araçlardan biri, staj yapmaktır. Pek çok öğrenci lisans eğitimi boyunca stajyer psikolog, stajyer psikolojik danışman olmak için çeşitli kurum ve kuruluşlara başvurmaktadır.  

Staja Nereye Gitmeliyim

  Özellikle üniversite son sınıfa geçmiş öğrencilerin internette en çok araştırdığı konu ‘İzmir stajyer psikolog ilanları’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Yoğunluk yüzünden de çoğu öğrenci ücret düşünmeden gönüllü bu işi yapmak istemekte artık çoğu kurum da stajyerlere ücret vermeye sıcak bakmamaktadır. Neyse ki İzmir’de gönüllü stajyer psikolog olma şansı daha fazladır. İzmir’de stajyer psikolog, stajyer psikolojik danışman arayışı içinde olan bir sürü öğrenci mevcuttur. Neyse ki İzmir bu konuda öğrenciler için fırsatlarla dolu bir şehirdir. İzmir’de özel danışmanlık merkezleri, özel eğitim merkezleri, kreşler, kolejler yönünden farklı birçok kurumun varlığı öğrenciler için fayda sağlamaktadır. Bu yüzden büyükşehirde öğrenci olmak veya yaşamanın staj yapabilme fırsatını arttırdığını söyleyebiliriz. Ayrıca büyükşehirde staj yapabilmek, insan çeşitliliğinin fazla olması dolayısıyla her kültürden insanlarla tanışma, bir araya gelebilme olanağı sağlar. Ki İzmir’de psikoloji stajı öğrenciler tarafından çok yoğun aranan bir fırsattır.  

İzmir de Psikoloji Stajı

İzmir’de her kurumun kendi ihtiyaçlarına göre stajyer psikolog veya psikolojik danışmanlardan farklı istek ve beklentileri olabilir. Stajyerlerin de aynı şekilde kuruma veya kurumda verilen hizmetlere göre yapacağı işler farklılık gösterebilir. Burada önemli olan her iki tarafın da sadece kendi çıkarlarını gözetmeden her iki taraf için de uygun ve faydalı olabilecek bir plan dahilinde birlikte çalışmasıdır. Günümüzde pek çok kurum stajyer alımını ofisteki işlere yardımcı olması amacıyla gerçekleştirmekte, bu da öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamamaktadır. Oysa yapılan işlerden verim alınması için motivasyon önemli bir etkendir. İzmir de staj kabul eden kurumlar:
 • Liman psikoloji ve aile danışma merkezi
 • Bostanlı Psikoevim psikoloji merkezi
 • Denge psikolojik danışma merkezi
 • Ege pozitif psikoloji
 

Stajyerlerin Sıklıkla Karşılaştığı Sorunlar

 • İş yerinde baskı altında kalma, mobbing uygulanması:
 • Stajyerlere görevi olmayan sorumluluklar ve işler yüklenmesi
 • Aşağılanma, psikolojik şiddet
 • Çalışmanın karşılığını alamama
 • Dışlanma
Bu sorunlar arasında yer almaktadır. İzmir’de stajyer psikolog veya psikolojik danışman olarak görev alan öğrencilerin çoğu öncelikle meslek hayatına hiç tecrübesiz başlamamak adına bu pozisyonu tercih ederler. Ki staj yapmak iş bulurken kullanılan özgeçmiş formuna da yazılabilen bir deneyimdir. Çoğu işyeri günümüzde tecrübesi olmayan iş arayanları geri çevirmekte onların yerine tecrübeli elemanları tercih etmektedir. Lakin yeni mezun olmuş birinin haliyle iş tecrübesi olamayacağı için lisans döneminde yaptıkları stajlar bu kriteri bir nebze karşılayabilmektedir. İzmir’de gönüllü olarak stajyer psikolog kabul eden kurumlar arasında Ege Pozitif Psikoloji, Psikoevim, Psikoaftif, Liman Psikoloji gibi danışmanlık merkezleri yer almaktadır. Bizim kurumumuz Ege Pozitif Psikoloji’de psikoloji ve psikolojik danışmanlık bölümlerinden, çeşitli okul ve sınıflardan öğrenciler bulunmaktadır. İstekli, çalışkan ve gönüllü her öğrenciyi PDR veya Psikoloji stajyeri olarak kabul ederek onların mesleki gelişimlerine destek olmaktayız. Belirli gün ve saatlerde düzenli olarak gelen stajyerler,  

Ege Pozitif Psikoloji de staj

kurumumuzda bulunduğunuz süreç boyunca;
 • Alanla ilgili çeşitli konularda yazılar yazarak öğrenmek
 • Seansa gelen çocuklarla vakit geçirmek
 • Seans videoları izleyebilmek
 • Kurumda çalışan psikologlarımız tarafından verilen seminerlere katılmak
 • Çocuk-ergen, yetişkin psikoloğu, aile terapisti, cinsel terapist gibi farklı dallardan uzmanlarımızla görüşebilmek
 • İlerleyen zamanlarda seanslara girebilmek
Gibi görevleri yerine getirmektedir. Siz de İzmir’de stajyer psikolog olmak, lisans hayatınızı daha verimli geçirmek istiyorsanız, psikoloji veya psikolojik danışmanlık bölümü öğrencisi fark etmeksizin Karşıyaka psikoloji, Bergama ve Aliağa şubemize başvurabilirsiniz. Türkiye de rahat staj ortamı bulunabilecek iller; İzmir, Ankara, İstanbul, Konya, Antalya, Bursa, Trabzon, Eskişehir, Çanakkale gibi büyük illerde staj imkanı biraz daha fazladır.